
Magyar Hírlap 2007-05-16
Száz méter átmérőjű, nyolc-tíz méter mély óriásgödröt ástak a fővárosi lóversenypályán. A markolókkal kibányászott földet, homokot teherautókkal hordták el.
A Kincsem park vezetése tagadja az óriás bányagödör létezését
(Fotó: Horváth Péter Gyula)
Körülbelül száz méter átmérőjű, nyolc-tíz méter mélységű homokbánya nyomaira bukkant a Magyar Hírlap a Kincsem parkban. Az óriási gödröket a lóversenypálya északkeleti szegletében, nem messze az ügetőlovak istállójától vájták ki. Medrében előbukkant a talajvíz, kisebb tavacska alakult ki, az alján és peremén teherautók, markolók keréknyomai láthatók. Úgy tudjuk, a kitermelés néhány héttel ezelőtt volt, a homokot ismeretlen helyre szállították.
Farkas Ferenc, a Kincsem parkot üzemeltető Nemzeti Lóverseny Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak tagadta a bányagödör létezését. Azt mondta, semmiféle bányászati tevékenységről nem tud. Ezzel szemben munkatársaink a helyszínen ennek ellenkezőjéről győződhettek meg.
Az ügyvezető igazgató azt azonban elismerte, valóban végeztek földmunkákat: a Kincsem park új tribünjét és pályáit építő francia cég maradványanyagait használták fel. Farkas tájékoztatása szerint a Bouygues sódert, vörös salakot és homokot hagyott maga után, ebből szállítottak el az 1200 méter hosszú ügetőpálya meghosszabbításához.
A Magyar Hírlap többször is megkereste a kőbányai önkormányzatot, a területileg illetékes építésügyi hatóságot. A nyilatkozatra kijelölt településfejlesztési és városrendezési iroda vezetője, Montvai József főépítész azonban elfoglaltsága miatt nem tudott tájékoztatást adni.
A bányászati tevékenységet ellenőrző Magyar Bányászati és Földtani Hivatalhoz tartozó budapesti bányakapitányságon azt közölték, nincs információjuk a Kincsem parkban található kitermelésről. A bányászati törvény szerint nyílt területen az ásványi nyersanyagkutatás, a bányatelek megállapítása, illetve az ásványvagyon feltárása és kitermelése csak a bányafelügyelet engedélye alapján végezhető.
Ugyancsak szerkesztőségünktől értesült a homokbányászatról a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség. Mindkét hatóság vizsgálat indítását ígérte.
2007-07-25
Magyar Hírlap
Keresik a Kincsem park homokját
Nyomozás indult lapunk illegális bányászatot leleplező cikke nyomán.
Írásunk hatására vizsgálatot rendelt el a kőbányai rendőrség a Kincsem parkból illegálisan kibányászott hatezer köbméter homok miatt.
Mint arról korábban beszámoltunk, körülbelül száz méter átmérőjű, nyolc-tíz méter mélységű homokbánya nyomaira bukkant lapunk a budapesti Kincsem parkban. Az óriási gödröket a lóversenypálya északkeleti szegletében, nem messze az ügetőlovak istállójától vájták ki. Medrében megjelent a talajvíz, kisebb tóvá válva, az alján és a peremén teherautók, markolók keréknyomai voltak láthatók.
A Magyar Hírlap cikke nyomán a budapesti bányakapitányság helyszíni vizsgálatot tartott, és ellenőrizte a területtel kapcsolatos iratokat. Úgy tudjuk, a szakemberek megállapították: a parkot üzemeltető Nemzeti Lóverseny Kft.-nek a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól volt ugyan engedélye tereprendezés címén homok kitermelésére, de nem ekkora mennyiségben, és nem ott, ahol a gödröt kialakították. Információink szerint a bányakapitányság vizsgálata arra az eredményre jutott, hogy hatezer köbméternyi homokot engedély nélkül termeltek ki, és illegális bányászati tevékenység miatt feljelentést tett a rendőrségen. Információnkat megerősítette a kőbányai rendőrkapitányság, ahol elmondták, lopás alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indítottak nyomozást, ez jelenleg is tart.
Farkas Ferenc, a kft. ügyvezető igazgatója megkeresésünkre korábban tagadta az óriás gödör létezését, azt mondta, semmiféle bányászati tevékenységről nem tud. Csupán arról számolt be, hogy valóban végeztek földmunkákat a Kincsem parkban, ahol az új tribünt és a pályákat építő francia cég, a Bouygues maradék építőanyagát használták fel az ügető meghosszabbításához.
Zsidai Péter
Zsidai Péter
http://www.lovasok.hu/index.php?i=17366
http://www.abrakmester.hu/forum/index.php?sid=feadcad0ef8267e5e71fb4e125bc0ede
http://velvet.hu/onleany/onleanyhirek/?main:2006.12.27.&293634
http://www.kincsempark.com/main.asp?show=index&page=fooldal
http://w3.nsz.prim.hu/cikk/368496
http://velvet.hu/celeb/hcdb/napcelebje/ungar060818/
http://portal.jobbik.net/?q=node/971
Varga Zoltán és Vajtó Lajos:
http://www.videoplayer.hu/videos/play/74217
Az RTL hétfői riportfilmje is felkerült ide:
http://www.videoplayer.hu/videos/play/74265
Lovi végnapjai:
http://www.magyarhirlap.hu/cikk.php?cikk=84171
Dr. Fehér Dezső
vicces tribünök
fotógyűjtés:


A következő címkéjű bejegyzések mutatása: homokbánya. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: homokbánya. Összes bejegyzés megjelenítése
2007. augusztus 24., péntek
Homokbányászok ügyeskedése a Kincsem parkban
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
12:48
2
megjegyzés
Címkék: Farkas Ferenc, homokbánya, korrupció, lopás, lóverseny, maffia, Vajto Lajos
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)