MTI
| 2007. 08. 24., 17:04 |
Szövetséget alakítottak az amerikai radart elutasító cseh települések, hogy álláspontjukat egységesen tudják képviselni a kormánnyal szemben. A tervek szerint ezt szeptember elején a kormány elé terjesztik. Az új szervezet alapító nyilatkozatát pénteken Rozmitál pod Tremsínben több mint harminc olyan település polgármestere írta alá, amelyek a Prágától csaknem 60 kilométerre délnyugatra lévő Brdy katonai kiképző terület környékén találhatók. A nyilvánosságra hozott elképzelések szerint éppen ebben a körzetben építenék fel a radart az amerikai rakétavédelmi pajzs részeként.
A régió településeinek többsége helyi népszavazást rendezett a kérdésről, amely minden esetben a radar elutasításával végződött. A lakosság attól tart, hogy egy amerikai katonai berendezés biztonsági kockázatot jelentene számukra, és ártalmas lesz az egészségre is.
Felmérések szerint a cseh lakosság több mint 60 százaléka utasítja el a radart, míg nagyjából 25 százaléka támogatja azt. A radarállomás elleni petíciót eddig több mint 130 ezer ember írta alá. A csehországi amerikai radarállomás tervét korábban Németország, Oroszország és Ausztria is nyíltan bírálta.
2007. augusztus 24., péntek
Cseh szövetség az amerikai radar ellen
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
8:52
0
megjegyzés
Címkék: civil, civilek, Csehország, fegyverkezés, környezetvédelem, radar
200 ezren halnak meg a zaj miatt évente az EU-ban
MTI
| 2007. augusztus 24., péntek 10:28
200 000 ember halhat meg zajártalom következtében állítja az egészségügyi világszervezet. A WHO szerint csak Európában évente legalább félmillió életév megy veszendőbe.
Tízezrek életét követeli a zajártalom szerte a világon az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint.
Egyedül Európában a halálos kimenetelű szívrohamok két-három százalékát okozza a közlekedés által előidézett zaj, olvasható a New Scientist brit tudományos magazin legújabb számában a WHO-ra hivatkozva.
Becslések szerint évente mintegy 200 000 ember halhat meg zajártalom következtében.
A tartósan nagyfokú zajártalom különböző betegségeket is előidézhet. Ilyen például az alvászavar, a nagyothallás és a fülzúgás, amelyeket hangos zene, mulatozás és közlekedési zajártalom egyaránt előidézhet.
A WHO eddigi becslései szerint egyedül Európában évente félmilliónál több egészségesen eltölthető életév megy veszendőbe zajártalom következtében.
Nappali vagy éjszakai, alacsonyabb erejű, de állandó zajártalom tanulási zavarokat okozhat gyerekeknél.
A bezárt reptér segíti a tanulást
Egy Münchenben elvégzett svéd vizsgálat kimutatta, hogy Riem repülőterének bezárása után a repülőtér közelében lakó gyerekek tartós emlékezete 25 százalékkal javult. Ugyanilyen arányban romlott viszont az új müncheni repülőtér környékén élő gyerekek tartós emlékezete a repülőtér üzembe helyezése után.
Az orvostudomány szerint a zajártalom által előidézhető súlyos károsodás küszöbe 85 decibel, a fájdalomhatár pedig 120-130 decibel, ami megfelel egy körülbelül száz méter távolságra lévő lökhajtásos repülőgép felszállásakor keletkező zajnak.
Lakásokban általában 40-50 decibel, irodákban 65 decibel erősségű a zaj, az utcákon pedig gyorsan eléri a 85 decibelt. A diszkókban és rock-koncerteken a zaj ereje gyakran eléri a 110 decibelt és ezáltal hangosabb, mint egy 100 decibeles légkalapács.
A zaj minden három decibeles fokozódása esetenként megkettőzi a fül terhelését.
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
8:49
0
megjegyzés
Címkék: EU, halálos, környezetvédelem, zajártalom