A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kitüntetések. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kitüntetések. Összes bejegyzés megjelenítése

2007. augusztus 21., kedd

Markó Iván megpuszilta Szili Katalint (kitüntet)

Markó Iván megpuszilta Szili Katalint

A Parlament kupolatermében Sólyom László, Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin átadta az állami kitüntetéseket. Markó Iván balettművész megpuszilta Szili Katalint, az átadási ceremónia zenei aláfestését pedig a Parlament előtt a Red Bull Air Race futamon szlalomozó repülőgépek zúgása adta.

A korábbi évekkel ellentétben, idén csak a legmagasabb állami kitüntetéseket adta át a köztársasági elnök, a miniszterelnök és a házelnök az augusztus 20-i parlamenti ünnepségen.


A Köztársasági Elnöki Hivatal korábban azt közölte: 2007-től csak a nagykeresztet, a középkereszteket, valamint a Kossuth-díjat és a Széchenyi-díjat adja át az államfő. A többi kitüntetést a felterjesztő minisztérium képviselője adja át.

A legmagasabb kitüntetést augusztus 20-án Tempfli József, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke kapta. Kitüntették mások mellett Kornai János közgazdászt, a közigazgatási reformot kidolgozó Sárközy Tamást, több volt alkotmánybírót, Esterházy Péter és Nádas Péter írót, Avar István és Szabó Gyula színészt, Székely Éva olimpia bajnok úszót és Portisch Lajos olimpiai bajnok sakkozót.

A kitüntetettek teljes névsora:

A Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztje
Tempfli József, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke a hitélet magyarságmegtartó erejének ápolása, a magyar kisebbség jogai melletti következetes kiállás, valamint a magyarság határok feletti összetartozásának erősítése érdekében végzett tevékenysége, életútja elismeréseként.

A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje A Csillaggal
Avar István, a Nemzet Színésze, a Magyar Színház Kossuth-díjas színművésze, Kiváló Művész színházi és filmszerepek maradandó értékű megformálásáért, több mint fél évszázados sokoldalú művészi életpályája elismeréseként,

Bagi István, Erdei Árpád, Harmathy Attila volt alkotmánybírók, a magyar alkotmányos rend védelme érdekében végzett tevékenységük elismeréseként,

Kornai János Széchenyi-díjas közgazdász a határainkon túl is elismert, a közgazdaságtudomány terén végzett sokoldalú munkásságáért,

Portisch Lajos, a Nemzet Sportolója, olimpiai bajnok sakkozó, mesteredző példaértékű sportpályafutása elismeréseként,

Sárközy Tamás, az állam- és jogtudomány doktora, Állami-díjas, a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdasági Jogi Intézete egyetemi tanára, az európai és gazdasági jogi képzés korszerűsítésében, a társasági és cégtörvények elismeréseként kidolgozásában végzett munkássága, a gazdaságirányítási jog terén végzett kutatói, valamint széles körű szakmai-közéleti tevékenységéért,

Solt Pál bíró, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke, a Magyar Bíróképző Akadémia vezetője az igazságszolgáltatásban végzett négy évtizedes tevékenysége, életpályája elismeréseként.

Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. vezérigazgatójának, Széchenyi-díjas, a Richter Gedeon Vegyészeti Gyárnak az elmúlt másfél évtizedben a kelet-közép-európai térség kiemelkedő, a kutatási-fejlesztési tevékenység terén is versenyképes gyógyszercégévé válása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként,

Esterházy Péter Kossuth-díjas író nemzetközileg is nagyra becsült irodalmi munkássága elismeréseként,

Hatvani László akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézet egyetemi tanára nemzetközi visszhangot kiváltó tudományos eredményei, hosszú évtizedek óta végzett oktatási tevékenysége, iskolateremtő munkássága, valamint jelentős szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként,

Horeczky Károly, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke több évtizedes igazságügyi munkája elismeréseként,

Jovánovics György Kossuth-díjas szobrászművész nemzetközileg is nagyra becsült művészi és oktatói tevékenysége elismeréseként,

Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a vajdasági magyar közösség identitásának megőrzése, érdekeinek védelmében végzett tevékenysége elismeréseként

Kántor András Richárdné, a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság elnöke az igazságszolgáltatásban végzett több évtizedes munkássága elismeréseként,

Kásler Miklós, az orvostudomány kandidátusa, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató-főorvosa, tanszékvezető egyetemi tanár a rákellenes akcióprogramok kidolgozásában és megvalósításában, az onkológiai ellátás korszerűsítésében, valamint a hazai onkológia oktatás terén végzett munkássága elismeréseként,

Kende János Kossuth-díjas filmoperatőr, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektori megbízottja, a Magyar Operatőrök Társasága elnöke a magyar és a nemzetközi filmművészetben elért eredményeiért,

Losonczi Ágnes, a szociológiai tudomány doktora, az MTA Szociológiai Kutatóintézet alapító tagja, professor emeritus az életmód-, egészségszociológia területén végzett kutatásai, a tudományos képzésben, utánpótlásban való aktív részvétele, a hazai szakmai tudományos közéleti tevékenysége elismeréseként,

Markó Iván balettművész, koreográfus több évtizedes, határainkon túl is nagyra becsült művészi pályája elismeréseként,

Nádas Péter Kossuth-díjas író nemzetközileg is nagyra becsült irodalmi munkássága elismeréseként,

Olasz Nándor, a Legfelsőbb bíróság nyugalmazott tanácselnöke az igazságszolgáltatásban végzett öt évtizedes munkássága elismeréseként,

Roóz József, a közgazdaságtudomány kandidátusa, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektora, tanszékvezető főiskolai tanár több évtizedes szakmai, oktatói, valamint intézményvezetői munkássága elismeréseként,

Szabó Gyula, a székesfehérvári Vörösmarty Színház Kossuth-díjas színművésze, Kiváló Művész több évtizedes sokoldalú művészi pályája elismeréseként,

Szabó Miklós, az MTA rendes tagja, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Régészettudományi Intézet egyetemi tanára nemzetközileg is elismert tudományos munkássága, oktatói és szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként,

Székely Éva, a Nemzet Sportolója, olimpiai és világbajnok úszó, mesteredző példaértékű sportolói és edzői életpályája elismeréseként,

Varga János, a történelemtudomány doktora, az MTA rendes tagja, a Magyar Országos Levéltár nyugalmazott főigazgatója a reformkor és az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eszmetörténeti vonatkozásainak kutatása, valamint a magyar agrárnépesség társadalmi tagolódása és jogviszonyai vizsgálata témakörben publikált tudományos eredményei, életműve elismeréseként.

Click Here to Read More

Állami kitüntetést kapott Verebes Mágus és Illés Béla

A korábbi futballkapitány, Verebes József ugyanolyan magas rangú kitüntetést kapott, mint a kézilabdázók Európában is elismert főtitkára, Sinka László. A profi ökölvívók között megszerzett világbajnoki címét hétszer megvédő Erdei Zsolt is komoly elismerésben részesült.

Nem tudni, a korábban sportot felügyelő miniszternek, Lamperth Mónikának, vagy a mostani miniszternek, Bajnai Gordonnak a fejéből pattant-e ki az ötlet, hogy az augusztus huszadikán kitüntetettek közé becsempésszen két a magyar futballban pillanatnyilag is részt vállaló nevet.

Azt sem tudni, kik tanácsolhatták ezt a gesztust, de tény: Verebes József és Illés Béla is elismerést kapott, akik már akkor lettek szereplői a magyar futballnak, amikor az vegetál.

Verebes Mágus kétszer volt kapitány, első ténykedése alatt még ért el átmeneti sikereket, a második szerepvállalása a kilencvenes években hatalmas vereséggel, a hollandok elleni hetessel zárult. Az elmúlt tíz évben számottevő eredményként értékelhető teljesítménye nem volt, az elmúlt tíz évben élvonalbeli csapat kispadján nem ült.


Sárvárról induló, pályafutását az MTK-ban befejező Illés tavaly vonult vissza, a hazai mezőnyben kétségtelenül nem mozgott reménytelenül, külföldre azonban egyszer sem került, és a válogatottban sem alkotott maradandót, még egy igazán emlékezetes meccs sem fűződik a nevéhez.

Sem Verebes, sem Illés rangos nemzetközi tornára nem jutott ki.


A névsor:
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMREND TISZTIKERESZTJE POLGÁRI TAGOZATÁT adományozta: világszerte elismert sportpályafutása, a magyar sport nemzetközi hírnevének öregbítése elismeréséül
Erdei Zsolt ökölvívónak, a WBO félnehézsúlyú világbajnokának.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMREND LOVAGKERESZTJE POLGÁRI TAGOZATÁT adományozta: A kézilabda sportban végzett eredményes sportolói, csapatvezetői és főtitkári tevékenysége elismeréséül
Sinka Lászlónak, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkárának. Eredményes labdarúgóedzői tevékenysége elismeréséül
Verebes Józsefnek, az Újbuda Lágymányosi Torna Club szakmai igazgatójának.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ARANY ÉRDEMKERESZT POLGÁRI TAGOZATÁT adományozta:
Benke Attiláné Balikó Györgyi válogatott tornásznak, a Magyar Torna Szövetség szakosztályvezetőjének, nemzetközi versenybírónak, az Európai Torna Szövetség tiszteletbeli tagjának,
Illés Béla labdarúgónak.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ARANY ÉRDEMKERESZT KATONAI TAGOZATÁT adományozta:
Furkó Kálmán ny. ezredesnek, a Magyar Kyokushin Karate Szervezet elnökének.

Click Here to Read More

Sztárfodrászokat tüntetett ki Kóka

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából állami kitüntetéseket adott át kedden.

A Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetését kapta többek között Hajas László mesterfodrász, a Hajas Kft. ügyvezetője és tulajdonosa, a magyar fodrászati szakmában végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként, Kalla Kálmán, a Gundel Étterem konyhaigazgatója, a magyar gasztronómia nemzetközi szintű megismertetéséért és a Gundel Étterem - mint a magyar vendéglátás legmeghatározóbb éttermének - újbóli világhírnévre emeléséért.

Hasonló díjat kapott Zsidró Tamás mesterfodrász, ügyvezető tulajdonos, a magyar fodrászati szakmában végzett kiemelkedő és magas színvonalú tevékenysége elismeréseként.

Éttermesek
Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Rosenstein Tibor, a Kürtös Kft. és a Rozenstein étterem tulajdonosa, több évtizedes munkája, a szakmai kultúra iránti alázata, elkötelezettsége, valamint kiemelkedő gasztronómiai tudása elismeréséül.

Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vett át Fejér Miklós, a Régi Sipos Halászkert tulajdonosa, mint kitűnő vendéglátó szakember sok évtizedes munkájáért és az egyetemes magyar sportéletért tett sok éves önzetlen, aktív támogatásáért.


Az összes kitüntetett
Takácsy Gyula, az Építéstudományi Egyesület elnöke
Bacher Vilmos ügyvéd, a S.B.G. & K. Szabadalmi és Ügyvédi Iroda munkatársa
Dall' Asta Arnold Dezső, kőfaragó és kőszobrász,
Hajas László, mesterfodrász
Kalla Kálmán, a Gundel Étterem konyhaigazgatója
Nagyné Horváth Katalin, a Mezőturi Siluett Ruhaipari Zrt. Vezérigazgatója
Pálmai Antal, a Medikémia Ipari és Kereskedelmi Zrt. elnök-vezérigazgatója
Sohár István, a Volánbusz Zrt. vezérigazgatóság
Vörös József, a MÁV Zrt. Pályavasúti Üzletág Pálya- és Mérnöki Létesítmények Igazgatóságának osztályvezetője
Zalatnay László, a Zala Volán Zrt. vezérigazgatója
Zsidró Tamás mesterfodrász
Géresi József, a Műszerész Egyéni Cég, Nyíregyháza - ügyvezető igazgatója
Kazár Péter, a Magyar Posta Zrt. pénzügyi vezérigazgató-helyettese
Rosenstein Tibor, a Kürtös Kft. tulajdonosa
Berg Tamás, a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ osztályvezetője
Dési Albert, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főtanácsosa, a GKM Szakszervezetének elnöke
Fejér Miklós, a Régi Sipos Halászkert tulajdonosa
Forráskúti Tibor, a Tisza Volán és Szolgáltató Zrt. Humánpolitikai Igazgatóság, humánpolitikai igazgatója
Gyöngyös József, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, Haditechnikai Külkereskedelmi Osztály, főosztályvezetője
Szajkó István, a Polgári Kézilőfegyver és Lőszervizsgáló Kft. főmunkatársa
Dombi Gábor, az INFORUM Informatikai Érdekegyeztető Fórum
Kovács László, a MÁV Zrt. Pénzügyi Igazgatóság Számviteli Szolgáltatás vezetője

Click Here to Read More