A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gyurcsány. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gyurcsány. Összes bejegyzés megjelenítése

2007. szeptember 1., szombat

Back to AVH

Amerikában a terrorveszélyre, Magyarországon a náciveszélyre való hivatkozással korlátoznák az egyesülési és szólásszabadságot


Az MSZP szigorítaná az egyesülési törvényt
MTI - ugyelet@mail.index..hu
| 2007. szeptember 01., szombat 13:03

Az MSZP kiegészítené az egyesülési törvényt a párizsi békeszerződés egyik pontjával, ami megtiltja a katonai jellegű szervezetek alakulását, ha azok veszélyeztetik a demokráciát. Szabó Zoltán és Török Zsolt az elmúlt hetek aggasztó eseményeivel magyarázta a javaslatot. Jelezték, hogy a gyűlöletbeszéd szankcionálása is folyamatban van.

Az egyesülési jogról szóló törvény módosítását javasolja Szabó Zoltán és Török Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselői, jelentette be Szabó Zoltán szombati sajtótájékoztatóján. A kormánypárti képviselők a párizsi békeszerződés azon pontjával javasolják kiegészíteni a kétharmados egyesülési törvényt, amely megtiltja a nép demokratikus jogait elvonó, fasiszta, katonai jellegű szervezetek megalakulását.

Szabó Zoltán közölte, azt is javasolják, a bírónak legyen mérlegelési joga, vagyis tagadhassa meg a szervezetek bejegyzését akkor, ha fennáll a veszélye, hogy a létrejövő szervezet mások jogainak és szabadságának sérelmét okozná. A bejegyzést akkor is meg lehetne tagadni, ha a benyújtott alapító okmány, alapszabály, választott jelszó és szimbólum ismeretében a bíró okkal következtet arra, hogy a szervezet létrejötte a párizsi békeszerződés negyedik cikkét sértené.

A párizsi békeszerződésből merítenek
Szabó Zoltán elmondta, a jelenlegi szabályozás szerint az egyesülési jog gyakorlása nem járhat mások jogainak és szabadságának sérelmével, nem valósíthat meg bűncselekményt. Senkinek a tevékenysége sem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére és kizárólagos hatalomgyakorlásra - idézte a politikus. Hozzátette, ezeket a szabályokat egészítenék ki az 1947-es párizsi békeszerződés egyik pontjával.

A cikk szövege itt folytatódikh i r d e t é s
A törvényben kihirdetett békeszerződés II. fejezetének 4. cikke szerint "Magyarország, amely a Fegyverszüneti Egyezmény értelmében intézkedett magyar területen minden fasiszta jellegű politikai, katonai avagy katonai színezetű szervezetnek, valamint minden olyan szervezetnek feloszlatása iránt, amely az Egyesült Nemzetekkel szemben ellenséges propagandát, ideértve a revizionista propagandát, fejt ki, a jövőben nem engedi meg olyan e fajta szervezeteknek fennállását és működését, amelyeknek célja az, hogy megfossza a népet demokratikus jogaitól".

Szabó Zoltán a törvénymódosítást azzal indokolta, hogy úgy gondolják, új helyzet van, világosan látható, hogy egyre inkább nyilvánosságot kapnak, egyre inkább a nyilvánosság elé mernek lépni azok a szélsőséges szervezetek, amelyek működését a Magyar Köztársaságnak a békeszerződés értelmében nem lenne szabad engedélyeznie.

Aggasztó események
A képviselő azt mondta, egyelőre nincs döntés arról, hogy a törvényjavaslatot milyen formában nyújtják be. Hozzátette, a frakció és a kormány a jövő héten konzultálni fog azokról a jogi lépésekről, amelyek az elmúlt hetek aggasztó eseményeinek gátat vethetnek. Utalt a Magyar Gárda megalakulására és a Szetey Gábor személyügyi államtitkárt az auschwitzi haláltábor bejárata előtt, rózsaszín háromszöggel ábrázoló fotómontázsra.

A politikus kitért arra, hogy az egyesülési törvény kétharmados támogatást igényel, azaz parlamenti elfogadása nem lehetséges a Fidesz nélkül. "Őszintén reméljük, hogy a Fidesz feladja eddigi tartózkodó álláspontját a szélsőjobboldali aggodalomra okot adó jelenségek, mozgalmak, politikai erők elítélése és az eléjük való gát emelése ügyében" - fogalmazott.

Előszedik a gyűlöletbeszédet is
Szabó Zoltán emlékeztetett rá, hogy szocialista képviselők tavasszal a büntető törvénykönyv módosítását kezdeményezték a gyűlöletbeszéd büntethetővé tétele miatt. A javaslatot az Országgyűlés bizottságai általános vitára alkalmasnak találták, a plenáris ülésen még nem kezdődött el a vita.

Az MSZP politikus elmondta, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteki bejelentése ugyancsak a gyűlöletbeszéd szankcionálását tenné lehetővé a polgári törvénykönyvben.

Click Here to Read More

2007. augusztus 30., csütörtök

In-Kal

sze, 2007/08/08 - 09:43 - johannes

MNO irja:

Pártkötődéssel is rendelkeznek az őrző-védő cégek vezetői 2007. augusztus 8. 0:02

Miközben a kormánypárti sajtó a Jobbik kezdeményezésére létrehozott, fekete egyenruhás, Árpád-sávos címert viselő Magyar Gárdáról cikkezik, ismét náciveszéllyel riogatva a közvéleményt, Magyarországon számos olyan félkatonai szervezet létezik, fegyvertartási és használati engedéllyel és több ezer taggal, amelyek biztonsági cégek irányítása alatt tevékenykednek, sokszor együttműködve a rendőrséggel.
A Magyar Televízió (MTV) székházát az In-Kal Security nevű cég alkalmazásában dolgozó, fekete ruhát viselő „magánrendőrség" emberei védték a szeptember 18-i ostrom idején is. Az In-Kal héber kifejezés, a jelentése: biztos vonal. A nevet viselő magyar kft. Izrael minisztériumait és a világ nagy gyémánttőzsdéit védő cég magyarországi képviseleteként jött létre. Az In-Kal Security Kft. a rendezvénybiztosítás mellett mintegy kétszáz kiemelt objektum - köztük három minisztérium, számos állami vállalat és az MSZP ingatlanjai - védelmét látja el, de vállal magánnyomozást, lehallgatásmentesítést, még egy sor biztonságtechnikai feladatot és kiképzést is. A cég biztonsági őrei korábban több mint tíz évig őrködtek az MTK és az FTC futballmérkőzésein is. A Fradiszurkolókkal való kapcsolat azért sem mellékes, mert a sajtóhírek szerint az MTV székházának ostromában részt vettek az úgynevezett „futballhulligánok" is. Az In-Kal Security biztosította a kormány rendezvényeit október 23-án, amikor egy másik helyszínen, a Deák tér környékén a rendőrség kardlapokkal, könnygázgránátokkal és gumilövedékekkel tört rá az utcán tartózkodókra. A cég és a rendőrség közötti „bandaháborúról" viszont azért nem lehet beszélni, mert a társaságnak kiterjedt kapcsolata van a rendvédelmi szervekkel. A Heti Válasz információi szerint néhány éve a rendőrséggel közös bűnmegelőzési irodákat állított fel Budapesten, és kiképzési együttműködésben áll az ORFK különleges szolgálatával. Az In-Kal szaktanácsadó testületében találni Garamvölgyi Lászlót, az ORFK kommunikációs igazgatóját és Sárkány Istvánt, a Rendőrtiszti Főiskola főigazgatójának helyettesét.
A NATO-beszállítói címet is megszerző, évi több milliárd forintos árbevételű, csaknem ezer „őrkatonát" foglalkoztató cég más szálakon is kapcsolódik a rendőrséghez. Alapító tagja a Szent György Közbiztonsági Alapítványnak - amely az Aral Hungária Kft., a Julius Meinl, Valenta László, Pintér Sándor egykori belügyminiszter volt kabinetfőnöke, Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek ügyvezető igazgatója és mások közreműködésével - a rendőrség támogatására jött létre 1999-ben. A vállalkozás szakmai főigazgatója 2003 óta Vágó Imréné, aki 1993-ban csepeli rendőrkapitány volt, de a cégben dolgozik Bökönyi István, a büntetés-végrehajtás korábbi országos parancsnoka is. A rendőrségtől sokan váltak félkatonai biztonsági szervezeteket irányító cégek vezetőivé a rendszerváltozás után. Bodrácska János volt budapesti rendőrfőkapitány például Reál-Véd Kft. néven hozott létre vagyonvédelmi céget, vaskos megbízásokat elnyerve a szocialista vezetésű angyalföldi önkormányzattól és a honvédségtől.
Czájder Gábor, a BRFK egykori gazdasági igazgatója jelenleg a Preventív Security Zrt. vezérigazgatója, Kecskeméti Sándor rendőrtiszt, a Belügyminisztérium KISZ-bizottságának volt titkára pedig a Group 4 Securicor Biztonsági Szolgálatok Zrt.-t irányítja.
Félkatonai szervezet felett őrködik az a Vörösmarti Mihály is, aki a nyolcvanas évek végén ráuszította a „Kádár-huszároknak" nevezett Forradalmi Rendőri Ezred tagjait a demokratikus ellenzékre. Vörösmarti Mihály Pajzs néven hozott létre biztonsági cégcsoportot.
A biztonsági őrkatonák foglalkoztatásából nem maradt ki Pintér Sándor volt rendőrfőkapitány, az Orbán-kormány belügyminisztere sem, aki a Civil Biztonsági Zrt. tulajdonosa és alapítója. Gyurcsány Ferenc rokonsága sem tartózkodott attól, hogy a vagyonvédelmi üzlet örve mögött fegyveres őrkatonákat is alkalmazó céget alapítson. Az S-Komplex Vagyonvédelmi Kft. egyik vezetője a kormányfő anyósának testvére, ifjú Apró Antal.
Az előző cégektől némileg eltérő célokkal, nem profitorientált üzleti vállalkozásként, hanem civil egyesületként jött létre két félkatonai jellegű szervezet a közelmúltban: a Kárpát-haza Nemzetőrség és a Magyar Gárda. A Jobbik által életre hívott, fekete egyenruhát és Árpád-sávos címert viselő Magyar Gárda megalakulásának hírére fasiszta veszélyről beszélnek a kormánypártok. A Fidesz viszont az egyesülés szabadságára hívta fel a figyelmet, míg a KDNP unalmasnak nevezte, hogy a liberálisok évek óta fasiszta veszélyt kiáltanak. Az ember- és vagyonvédelmet, valamint a nemzeti kultúrát és hagyományokat is védeni szándékozó szervezetek hangsúlyozták: az alkotmányosság és a törvények betartásával kívánnak tevékenykedni.

Munkatársunktól

Click Here to Read More

Lasz György: az In-Kal nem véd MSZP-s politikusokat

 2007.08.24
Klub Rádió

Az In-Kal nem látja el politikusok személyi védelmét, nem is kaptak ilyenre felkéréseket – jelentette ki a Klubrádió Kontra című műsorában Lasz György. Az In-Kal Security őrző-védő cég ügyvezetője. Hozzátette: MSZP-s rendezvényeken sem végeznek személyvédelmet, csak klasszikus rendezvénybiztosítási feladatokat látnak el.
border=0
border=0 border=0
A cégvezető elmondta: a vállalkozás tizenöt éve működik, és tíz – tizenegy éve látja el egyes minisztériumok védelmét, és ez idő alatt folyamatos volt a szerződéses kapcsolat.
A biztonsági szolgáltatás egy bizalmi szolgáltatás- szögezte le Lasz György, és hozzátette: minden magáncégnek, minden pártnak megvan a saját bizalmi szolgáltatója, amihez ragaszkodik. Az MSZP-vel több évre visszamenő a kapcsolat, de ez kizárólag klasszikus vagyonvédelmi, illetve rendezvénybiztosítási feladatokról szól. Kérdésre válaszolva elmondta: néhány millió forintos szerződésekről van szó, úgy mint a párt székházának védelméről, a rendezvények esetében pedig mindig külön megállapodás születik, néhány százezer forintos esetenkénti megbízásokról van szó.
Korábban a Fidesz frakcióigazgatója jelezte: pártja bizottsági vizsgálatot kezdeményez a szerintük az MSZP-hez kötődő őrző-védő cég tevékenységéről. Répássy Róbert azt mondta: néhány napja kiderült, hogy "az MSZP-hez ezer szállal köthető magánhadsereg emberei" jogellenes módon körülzártak egy büfét, miután a tulajdonos nem volt hajlandó 300 ezer forintot fizetni Veres János pénzügyminiszter fiainak. Erről az esetről az In-Kal ügyvezetője, Lasz György a Kontrában azt mondta: az adott rendezvényen, a fesztivál vendégeit irányították ahhoz a vendéglátóshoz, akinek volt szerződéses kapcsolata a rendezvénnyel. Hozzátette: az eset kapcsán nem indult rendőrségi eljárás, nem volt olyan önbíráskodás, ami ezt kiválthatta volna.
Lasz György kérdésekre válaszolva elmondta még: 2006 májusában, közbeszerzési pályázat során nyerték el az MTV őrző-védő feladatait, abban klasszikus vagyonvédelem szerepel; portai szolgálatot, ki és beléptetést végeznek. Esetleges zavargás esetén nem feladata a cégnek védelmet biztosítani, az rendőrségi feladat- tette hozzá. Kijelentette, ahhoz szükséges engedélyekkel, felszereltséggel nem is rendelkeznek.
Elmondta: a cégnek nincs páncélautója, nincs pénzfeldolgozási és pénzszállítási engedélye és kapacitása, tömegoszlató felszereltséggel nem rendelkezik, így az alkalmazottai sincsenek ilyenekkel ellátva.
Elmondta azt is, hogy sem a Posta sem az APEH nem volt ügyfelük, Felidézte azonban, hogy 1999-ben a BÁV Rt-vel élő szerződésüket egy-két nap vesztették el, az egy több száz milliós üzlet volt, és azt akkor a Defend vette át.
Lasz György – szintén kérdésre válaszolva határozottan cáfolta, hogy izraeli tulajdonosi háttere volna a In-Kal Security-nak. Ez egy klasszikus családi vállalkozás – jelentette ki, hozzátéve, nem is tervezi, hogy a tulajdonosi szerkezetet megváltoztassa. Elmondta azonban, hogy a 90-es évek elején az izraeli In-Kal biztonsági felszereléseit árusították, biztonságtechnikát forgalmaztak – ezzel a tevékenységgel azóta felhagytak, és azzal a céggel sincs kapcsolatuk azóta

Click Here to Read More

Szetey Gábor, Auschwitz


gondterhelt antifasiszták

index.hu

sodi.freeblog.hu

A Szetey-montázs üggyel kapcsolatos
sajtóközleményemhez kattints ide!


--------------------------------------------------------------------------------

Ismét egy náci montázs Szetey Gáborról!

Ezúttam Bob és Bobek szerepel a képen, ami - mint ahogy Tomcat és az antifasiszták összetűzése óta tudjuk - náci jelkép!

Az Index rólam szóló cikke után talán sokakban felmerül a kérdés, hogy mi bajom van nekem Szetey Gáborral, hogy kategorikusan elzárkózom a bocsánatkéréstől.

Nos, a válasz az, hogy magánemberként az égvilágon semmi bajom nincs vele, nem érzek iránta a cseppnyi ellenszenvet sem. Nem is érezhetek, elvégre személyesen nem ismerem őt. A politikai tevékenységét viszonyt ismerem, és tisztában vagyok azokkal az aljas szándékokkal, amik mentén a kormánya kihasználja azt, a maga módján valóban nagyon durva, ugyanakkor a humor kategóriáján belül szerintem még határon belül maradó, ártatlan képet. (Ez alatt azt értem, hogy sokkalta durvább montázsokat is el tudok képzelni.)

Mivel a kormány szándékai saját megítélésen szerint aljasak, eszem ágában sincs akár az államtitkártól, vagy akár bármelyik kormánytagtól bocsánatot kérni.

Ugyanakkor, mivel Szetey Gábor felé személyesen a tökéletes közömbösség érzésével viseltetek, ezért ha egyértelművé tenné, hogy szigorúan nem hivatalos, hanem magánemberi minőségében kér fel engem bocsánatkérésre, akkor ennek természetesen haladéktalanul eleget tennék.

Abban az esetben is bocsánatot kérnék tőle, ha látnám, hogy a hivatali színészkedésen túl, magánemberként valóban megviselte volna őt az ügy. Ezzel szemben csak egy "nem hagyom magam"-féle gőgös pöffeszkedésre tellett tőle. Ugyanakkor, amint konkrét jelét látom annak, hogy valóban, személyesen is sértve érzi magát, és nem csak színészkedik, természetesen ebben az esetben is bocsánatot kérnék tőle.

De addig viszont nem, mert semmilyen ballib hisztériakeltéshez nem vagyok hajlandó asszisztálni.

By SoDI

Click Here to Read More

2007. augusztus 11., szombat

Gyurcsányi seggnyalás

Szent - Iványi szerint keményebbnek kellett volna lennünk a vízumkérdésben

| 2007. augusztus 11., szombat 16:08

A Szabad Demokraták Szövetsége értetlenül áll a döntés előtt, hogy Magyarország egyedüliként nem írta alá a régió országainak tiltakozó jegyzékét az amerikai vízummentesség kiterjesztése érdekében.

Szent-Iványi István, az SZDSZ Külügyi Kabinet vezetője úgy nyilatkozott, lehetségesnek tarják, hogy ennek a lépésnek van méltányolható indoka, ezt azonban sem a kormány, sem a minisztérium a mai napig nem tárta a nyilvánosság elé. A régió minden országának érdeke a közös fellépés, hiszen a kérdés mindannyiunkat egyformán érint.

A mielőbbi vízummentesség Magyarország érdeke az SZDSZ-es politikus szerint.

Click Here to Read More

2007. augusztus 8., szerda

Gyurcsány volt üzlettársa az egyik legismertebb szcientológus

Index
| 2007. 08. 08., 15:11

Listába szedte a száz legbefolyásosabb szcientológust a Heti válasz, a lap csütörtökön megjelenő számának elgérdekesebb megállapítása, hogy Gyurcsány Ferenc minisztrerelnök cége, az Altus Rt. résztulajdonosa volt egy olyan társaságnak, amelynek két másik tulajdonosa a szcientológiai egyház meghatározó tagja.

Bár a Nemzetbiztonsági Hivatal évről évre komolyabb figyelmeztetéseket ad a szcientológia magyarországi térnyerésével kapcsolatban, a kormány nem siet a szervezet tevékenységét korlátozó, vagy legalább kordában tartó intézkedésekkel. "Totalitárius berendezkedés", "anyagi kizsákmányolás", "gazdasági pozícióépítés", "bekerülés a politikai döntéshozó testületekbe", "a gazdasági és a politikai hatalom megszerzése" - idézi a szcientológiai egyházzal kapcsolatos nemzetbiztonsági hivatali megállapításokat a Heti válasz csütörtökön utcára kerülő száma.

A lap közzétesz egy százas listát, amelyen - a hetilap szerint - a legbefolyásosabb szcientológus van rajta. Szőnyi Szilárd írásában felhívja a figyelmet arra, hogy a listán szereplő személyek a közvélemény számára ugyan kevéssé ismertek, ám így is jelentős befolyásuk van a magyar gazdaságra.

A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a szcientológiai egyház egyes képviselői nem is annyira mellékszereplői a hazai pénzügyeknek. Példaként említik Gartner Pétert, a Brüsszel Center uniós pályázati tanácsadó cég vezetőjét, aki Veres János pénzügyminiszter oldalán lépett fel egy konferencián, cégének megbízói között pedig olyan állami szervezetek vannak, mint a Miniszterelnöki Hivatal, a Külügyminisztérium, illetve dolgozott a már átalakult Nemzeti Fejlesztési Hivatalnak is.

Utalnak Tóth Imrére, a szcientológus vállalkozások szövetségének képviselőjére is, aki pedig októberben fog előadást tartani az Adó-Expó-n az Alternatív adózási rendszer az emberi tényezők figyelembevételével címmel.

A hetilap százas listáján szerepel Piroska Gyula, egykori pécsi KISZ-vezető neve is. Ő azért lehet érdekes, mert feleségével együtt övék az egyik legismertebb szcientológus cég. A vállalkozásban 1994-98 között résztulajdonos volt a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által tulajdonolt Altus Rt. A lap szerint Piroska ezekben az években ismerkedett meg a szcientológiával.

A százas listán igazi csemegéket is találni: Zák György, padlóburkolatokat forgalmazó vállalkozása például partnerei között tudhatja a szcientológiai egyházat éppúgy, mint a váci katolikus püspöki hivatalt.

Click Here to Read More

2004. szeptember 2., csütörtök

Gyurcsányt berendelte Csányi

"A társasági adót nem sikerült megemelni, Gyurcsány egyik legfontosabb gazdasági terve már beiktatása előtt megbukott. Jelképesen is meg kellett alázkodnia, amikor ő járult az OTP nagy hatalmú elnökének színe elé a takarékpénztár-bank székházában, nem pedig ő fogadta hivatalában a bankvezért. Az OTP elnöke egyébként hozta a globálkomprádor cápa formáját: megfenyegette a kormányt és a takarékpénztár ügyfeleit, hogy ha adóznia kell, inkább Szlovákiába viszi át a biznisz egy részét. A fenyegetés hatott. Pedig ez merő potomság. Bizonyos profithatár fölött minden egyes cég - nem csak a bankok - társasági adóját meg kellett volna emelni. Meg is kell, meg is fogják."

TGM

Egy lépés előre
Népszabadság • Tamás Gáspár Miklós • 2004. október 2.
Gyurcsány Ferenc a Magyar Köztársaság új miniszterelnöke. Gratulálunk.

Gyurcsány Ferenc - akár szocialista elődei, Horn Gyula és Medgyessy Péter - a régi rendszerből maradt ránk. A régi rendszerben megszerzett pozíciója és kapcsolatai folytán lett gazdag ember, s ez sokunkban kellemetlen, kínos, feszengő érzéseket kelt. De ez csak az új miniszterelnök biográfiája. Tudomásul kell vennünk - bár nem szívesen teszszük -, hogy köztünk és a bukott parancsuralmi rendszer között nincs és nem is lesz cezúra. Akkor is, ha a ma élő nemzedékek kihalnak, némelyek majd utódai lesznek Ezeknek és némelyek utódai lesznek Azoknak. A szocialista pártban és a jobboldalon is vannak Ezek és Azok. (Az SZDSZ-ben, a magyar liberális pártban - szemben minden ellenkező híreszteléssel - még mindig csak Ezek vannak, Azok szinte egyáltalán nem.) Így élünk. Tizennégy esztendővel ezelőtt azt hittem, az Azok és az Amazok története végleg befejeződött. Tévedtem ebben is, mint annyi másban.

Szóval: gratulálunk.

Az új miniszterelnök abban, amit az előbb elmondtam róla, megegyezik sokakkal. Az új uralkodó osztály, az új nagypolgárság többségével.

Az új miniszterelnök megértette, hogy az 1989 óta uralomra jutott - s évtizeddel korábban megkezdődött - neoliberális/neokonzervatív korszaknak vége. Ezt ugyan vetélytársa, a jobboldali ellenzék vezére is érti, csak őt nyűgözi (szövetségesei miatt) a konzervatív hagyomány, amelytől számos tekintetben nem szakadhat el.
De ami fontosabb: miben különbözik másoktól?

Először is - és ez a legfontosabb - Gyurcsány az új Magyarországon az új korszellem megtestesítője.

Ennyiben fontosabb ideológusként és a balközép (amelyhez nem tartozom) ihletőjeként, mint vezetőként. Az új miniszterelnök megértette, hogy az 1989 óta uralomra jutott - s évtizeddel korábban megkezdődött - neoliberális/neokonzervatív korszaknak vége. Ezt ugyan vetélytársa, a jobboldali ellenzék vezére is érti, csak őt nyűgözi (szövetségesei miatt) a konzervatív hagyomány, amelytől számos tekintetben nem szakadhat el. A szocialista miniszterelnök láthatólag tudja, hogy "a harmadik út" járhatatlannak és tévesnek bizonyult kitérője után más hangokat kíván hallani a rendszerhű (a tőkés rendszerhez hű), mérsékelt baloldal.

Gyurcsány megértette, hogy a kapitalizmust korlátozni kell, különben nem lehet megvédeni. Megértette, hogy az egyenlőtlenség mai magyarországi mértéke a rendszer és az ország stabilitását fenyegeti. Nem különösebben erkölcsös közvéleményünk se lehet a végtelenségig közömbös a fölháborító nyomorral szemben, amely milliókat sújt egy mégiscsak viszonylag jómódú országban.

Az új szocialista miniszterelnök belátta, hogy a minden tekintetben a tőkének és a tőkéseknek kedvező szabályrendszer a magyar népből csak mélységes undort vált ki.

Másodszor: az új miniszterelnök azt is megértette, hogy a cigánykérdés az ország - az egyenlőtlenség akut és virulens formáival összefüggő - legfontosabb kérdése, amely a gazdaságpolitikától a nemzeti identitásig, a szabadságjogok rendszerétől a világnézetek vetélkedéséig mindent befolyásol, s ha nincs megoldás, mindent maga alá temet. Gyurcsány cigányul - lovári dialektusban - mondott el két mondatot az Országházban. Evvel máris tett valami emlékezeteset. A szó is tett. Kormányának van két olyan tagja - Magyar Bálint és Göncz Kinga -, aki elkötelezettnek látszik a romák egyenjogúsága mellett.

Harmadszor: valamivel kevésbé világos, tudja-e Gyurcsány, hogy szocialista pártnak és szocialista kormánynak elsősorban, másodsorban és harmadsorban csak a munkásságra lehet, szabad és kell támaszkodnia, és ez - a szociáldemokrácia minden hányattatása után se - nem változik s nem változhat. Az új, meglehetősen furcsa kormánylistán (a szerda esti kiszivárogtatások alapján a kabinet főleg "no name" technokratákból és menedzserekből fog állni...) egyetlen államtitkár (a munkaügyi) jön a szakszervezetekből. Nincs, nem volt és nem lesz olyan szociáldemokrata párt és olyan szociáldemokrata kormány, amely nem él szimbiózisban a szakszervezetekkel. Az ilyen párt, az ilyen kormány növeli a tőke terheit és emeli a munkajövedelmeket.

Negyedszer: az új szocialista miniszterelnök láthatólag sejti, hogy nincs, nem volt és nem is lehetséges olyan szociáldemokrata intézkedési terv, amely ne váltaná ki a tőkésosztály és a polgári értelmiség dühödt ellenszenvét. A kormánypártinak számító szociálliberális, balközép sajtó - még a szocialista Népszava is - ellenségesen fogadta Gyurcsány javaslatát a nagytőke megsarcolására. A napi és heti sajtó liberális gazdasági szemleírói (a gazdasági kommentátorok döntő többsége tehát) demagógnak és populistának csúfolták a pénzintézetek társasági adójának nyolcszázalékos emelésére vonatkozó szocialista ötletet.

A társasági adót nem sikerült megemelni, Gyurcsány egyik legfontosabb gazdasági terve már beiktatása előtt megbukott. Jelképesen is meg kellett alázkodnia, amikor ő járult az OTP nagy hatalmú elnökének színe elé a takarékpénztár-bank székházában, nem pedig ő fogadta hivatalában a bankvezért. Az OTP elnöke egyébként hozta a globálkomprádor cápa formáját: megfenyegette a kormányt és a takarékpénztár ügyfeleit, hogy ha adóznia kell, inkább Szlovákiába viszi át a biznisz egy részét. A fenyegetés hatott. Pedig ez merő potomság. Bizonyos profithatár fölött minden egyes cég - nem csak a bankok - társasági adóját meg kellett volna emelni. Meg is kell, meg is fogják.

Ötödször: az új szocialista miniszterelnök láthatólag megértette, hogy a lényegi közjavak oszthatatlanok, nem piacosíthatók és nem privatizálhatók. Gyurcsány eddigi legnagyobb és legkonkrétabb eredménye: negatívum. Az egészségügyi reformot levették a napirendről - igen helyesen -, a felsőoktatási reformot fölpuhították. Ez még nem különbözik a jobboldali ellenzék vezérének, Orbán képviselőnek attól a kevéssé izgalmas gondolatától, amely szerint az országnak nem reformokra van szükségre, hanem nyugalomra és biztonságra. (A "reform" szó persze nálunk is, mint Németországban és Ausztriában, piaci reformot jelent.)

Ám a közjavak védelme nem a legkirívóbb és legabszurdabb privatizálások elhalasztását vagy enyhe korlátozását jelenti, hanem - a vasút és a posta, a vízművek, az elektromos művek, a még állami erőművek, a tankönyvkiadás és a legfontosabb kulturális és oktatási intézmények állami tulajdonban tartása, bővítése és fejlesztése mellett - bizonyos dolgok államosítását és bizonyos dolgok szétosztását a honpolgárok között. A víz, a levegő, a megmaradt zöldterületek (parkok, erdők) nem foghatók be a profittermelésbe. A digitális információnak ingyenesen hozzáférhetővé kell válnia. A szerzői jogot korlátozni kell, és ki kell vonni a hatálya alól az élő szervezeteket (a módosított génektől a nemesített vetőmagig). A távolsági buszjáratokat állami ellenőrzés alá kell vonni. Meg kell akadályozni a vasúti szárnyvonalak és a helyi jegypénztárak fölszámolását. Vissza kell állítani a falusi postahivatalokat. Más szóval: útját kell végre állni a rombolásnak. Ez a balközép kormány minimális, defenzív föladata. Ez a megváltozott korszellem következménye. Evégett növelni kell az állam bevételeit, méghozzá nem személyi jövedelemadóból és nem az általános forgalmi adóból, hanem társasági adóból, kamatadóból bizonyos magas limit fölött, az osztalékadóból, az örökösödési adóból. Ha sarc, legyen sarc. Ha harc, legyen harc.

Hatodszor: az új miniszterelnök ellenfelei azt mondják, Gyurcsánynak jó sajtója van (evvel megteremtik az ellenfél hívei szervilizmusának vélelmét), de Gyurcsány Ferencnek pocsék sajtója van. A balközépen is. Azt mondják, hogy csak beszél. Ez a magyarországi médiabugyor egyik sajátosságából is származik: pesti újságírók nem hiszik el, hogy baloldal egyáltalán LÉTEZHET.

Csak beszél - mondják, hiszen a tett, a valóság, a tény: a tőke. Félreértés ne essék: Gyurcsány polgári politikus, nem megszüntetni, hanem a bukástól védeni akarja a liberális kapitalizmust, amelyet a tőkés nagypolgárság mohóságában és elvakultságában a sírjába vinne, mint holmi új Marie Antoinette.

Hetedszer: lehetséges, sőt - ha tekintetbe vesszük, hogy ki mindenkinek az érdekeit és érzékenységét sérti - valószínű, hogy Gyurcsány elbukik. Vagy elsöprik az ellenfelei, vagy lemond arról, amit meghökkentő és roppantul szórakoztató belépőjekor kimondott.

Ritka figura: kockáztat az eszméiért olyasvalaki, akiről ezt a fene se föltételezte volna. Kalandor, mondják. Lehet.

A pangás és a gyűrött másnaposság évei után ránk fér a kaland.

Csalódni már nincs miben.

Click Here to Read More