2007. augusztus 9., csütörtök

Az NBH biztosan ott lesz a Magyar Gárdában (hírszerző)

A Fidesz-közeli média hangot váltott a Jobbikkal szemben

Seres László
2007-08-09


A Hírszerző információi szerint a nemzetbiztonsági szervek minden törvényes eszközzel figyelik a frissen szerveződő szélsőjobboldali gárdákat, ősszel pedig a tavalyinál szervezettebb formában igyekeznek elejét venni a rendbontásoknak. A szolgálatok azt tartanák valóban veszélyesnek, ha fegyveres testületek tagjai, rendőrök és katonák is integrálódnának az új alakulatokba. Az események kulcsszereplője a Jobbik lehet.



"Rajtuk tartjuk a szemünket, de egyelőre csak a formális bejegyzés körülményeit, az alapszabályukat vizsgálhatjuk" – mondta egy magas rangú nemzetbiztonsági forrásunk azon kérdésünkre, mit tudnak kezdeni a szolgálatok az egyre-másra alakuló szélsőjobbos gárdákkal. Mint megtudtuk, pontosan ismerik a szervezők körét, de arról egyelőre kevés információjuk van, hogy ősszel milyen irányba kívánnak mozdulni ezek az alakulatok.

Mint arról korábban beszámoltunk, Vona Gábor, aki a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Magyar Gárda elnöke is egyben, kifejtette: a Magyar Gárda a "nemzeti önvédelmi keretek" megteremtését célul kitűző "hagyományőrző és kulturális" egyesület, melynek egyebek közt feladata "a magyar fiatalság lelki, szellemi, fizikai felkészítése egy olyan eshetőségre, amikor rendkívüli helyzetben szükség van az emberek mozgósítására".

A szálak összeérhetnek

"Azt nehezen kifogásolhatjuk, ha valóban az lesz a szerepük, amiről vezetőjük nyilatkozott is, hogy tudniillik egy őszi demonstráción a rendőrség és a tüntetők közé állva segítenek biztosítani a rendezvény nyugalmát. Tavaly ősz óta tudjuk, hogy készülnek egy ilyen szervezet létrehozására, és az augusztus 25-i avatási ceremónia után természetesen fokozottan kutatjuk a szálakat, mi lehet még a szerveződés hátterében" – mondta neve elhallgatását kérő forrásunk.

A nemzetbiztonsági szolgálatok minden törvény adta megfigyelési eszközzel, így beépüléssel ("humán erőforrás alkalmazásával") vagy lehallgatással is készek megfigyelni a gárdákat, ha azok alkotmányellenes tevékenységre utaló jeleket mutatnak – de egyelőre nem mutatnak. "Külön-külön szálakon zajlanak a különböző szervezési munkák, de biztosak vagyunk abban, hogy a szálak előbb-utóbb összeérnek" – vélte nemzetbiztonsági forrásunk.


Informátorunk arra hívta fel a figyelmet, hogy bár potenciálisan a Jobbik által kezdeményezett Magyar Gárdát látják komolyabb kihívásnak, a Papp Lajos szívsebész nevével fémjelzett Kárpát-Haza Nemzetőrség azon deklarációját kifejezetten aggasztónak tartják, hogy várják soraikba a fegyveres erők tagjait. "Ha a rendőrök, katonák beviszik a szervezetbe a szaktudásukat, az veszélyes is lehet, hiszen tavaly ősszel ugye több volt rendőr is résztvett a zavargásokban."

Több jel is arra utal, hogy a szolgálatok aggodalma megalapozott, és - más, valamelyest szervezett erő híján - a Jobbik lehet az a párt, amely ősztől segíthet integrálni az egyelőre szétesett állapotot mutató szélsőjobboldalt – ezt a szerepet a párt egyébként ambicionálja is.

E párt nevéhez fűzödik a fekete egyenruhás - árpádsávos Magyar Gárda életre hívásán túl a tavalyi kormányellenes demonstrációk egy részének szervezése, az idei melegek elleni fellépés kezdeményezése, illetve számos romaellenes nyilatkozat ("cigánybűnözés") hangoztatása.

Jobbik-akciók Ságvári ellen

Április után most ismét megrongálták és lefeszítették a falról a kommunista Ságvári Endre napokkal korábban elhelyezett újabb emléktábláját. Az elkövetők, akik szét is törték a lefeszített márványlapot, a párt két vezetője által korábban létrehozott "Jobbik Zorró" festékszóró-kommandó példájára "Sobri Jobbik" néven léptek színre, ahogy erről az akcióval nyíltan közösséget vállaló ismert náci honlap beszámolt.

"Már 2006 májusában, amikor vörös festékkel festettük le az emléktáblát, közöltük: ha csak a festéket távolítanák el, készek vagyunk egy pöröllyel szilánkokra aprítani is. Ígéretünket beváltottuk, darabokra törtük az emléktáblát" – írták a kuruc.info szerint az ismeretlen elkövetők.

Nagy Ervin, a Jobbik Magyarországért Mozgalom országos választmányának korábbi elnöke már 2005-ben, a Szép Ilona vendéglő melletti Ságvári-emléktábla előtt helyszíni sajtótájékoztatón követelte az emléktábla eltávolítását. Egy évre rá ő és Balczó Zoltán, a párt alelnöke már egy fekete műanyaggal le is takarták az ominózus emléktáblát.

Segítheti a Jobbik jobboldalon belüli növekvő elfogadottságát, hogy a Fidesz-közeli média már nem hallgatja el, sőt, kifejezetten pozitív hangnemben tárgyalja, publicisztikákban védi pl. a Magyar Gárda létrehozásának ötletét. A Magyar Demokrata főszerkesztője pedig, akinek a lapja évekig bojkottálta a radikális jobboldali pártról szóló beszámolókat, személyes blogján már kvázi beavatottként ír arról, hogy a szervezet létrehozásában "minden szándékos, minden tudatos."

(Forrás: Hírszerző, MTI)

Nincsenek megjegyzések: