teljes cikk az indexen
Jövőbe mutató hajtások
Új generációs dízel: kizárólag óriási befecskendezési nyomással, sok, mikrofúvókás adagolófejjel, közös nyomócsöves rendszerben működő befecskendezéssel, részecskeszűréssel, NO(x)-semlegesítéssel valósítható meg. Egy ilyen, kétliteres, négyhengeres dízel előállítása drágább, mint egy ötliteres, V8-as, modern V8-as benzinmotoré
Start-stop/generátor-önindító: a hagyományos önindító és generátor helyett a lendkerék körüli pajzs indítja az autót, termeli az áramot. Rövid állás után lekapcsol a motor, a kuplung lenyomásakor újraindul. A legolcsóbban megvalósítható, jelentős fogyasztáscsökkenéshez vezető technika. Ez is csak városban jelent előnyt, mint a hibrid
Elektromos: a legegyszerűbb, kell hozzá akku, villanymotor, oszt' kész. Baja a kis hatótáv, a nagy tömeg, a lassú feltöltés
Hibrid: kis sebességnél csak villanymotor hajt, országúton a belsőégésű motor viszi az autót, nagy sebességnél, gyorsításnál mindkettő beszáll. A kettő ügyes közlőművel kapcsolódik egymáshoz, a villanymotor hajtásához szükséges elektromos töltés fékezéskor, guruláskor jut az akkuba. Vagy ha kimerül, a belsőégésű tölti. Előállítása szintén nem olcsó, és csak városban, elsősorban araszoló üzemben jelentős az üzemanyag-megtakarítás
E85: egy hagyományos benzinmotor minimális átalakítással alkalmas az E85-ös alkohol-benzin elégetésére is. Hagyományos autóba tölteni nem szabad, mert szétmállanak a tömítések, csövek. Az E85 nem tudja kiváltani a kőolajat, mert például az USA E85-tel való ellátásához a teljes mezőgazdaságot át kellene állítani kukoricatermesztésre. És a teljes évi termést elvinné az egy hónap alatt elhasznált E85 mennyisége
Hidrogénhajtás: a hagyományos, dugattyús motor könnyen átalakítható hidrogénes üzemre is. Elég sokat fogyaszt, nagy tartályt kell cipelni, ami közlekedésbiztonsági problémákhoz vezet. Már nem fejlesztenek ilyeneket
Tüzelőanyagcella: hidrogénnel megy ez is, de keveset kér belőle, ezért kis tank is elég. Az autó alapvetően elektromos hajtású, a tüzelőanyagcellából két szál vezeték lóg ki. A cellában a hidrogén ellenőrzött körülmények között egyesül a légköri oxigénnel, de ehhez át kell küzdenie magát egy platinakatalizátoron, közben ezzel áramot termel. A kipufogón át víz távozik, az autó pedig kis helyen sok üzemanyagot tud magával vinni. Hátránya, hogy hidrogén kell a működéshez, ami molekuláris formában nemigen hozzáférhető a Földön, készíteni kell
2007. augusztus 11., szombat
Megbukott a hibrid-hajtás?
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
1:55
0
megjegyzés
Címkék: gépkocsi, hibrid, környezetvedelem
2007. augusztus 10., péntek
Guargumit tartalmazó élelmiszerek
2007. augusztus 08.
humusz.hu
Az országos főállatorvos pénteki MTI közleménye arra kéri az embereket, hogy egyelőre ne fogyasszanak olyan élelmiszert, amely guargumi fedőnevű adalékot (E412) tartalmaz. Ennek alapos oka az, hogy két svájci cég (India Glycols Ltd, Unipektin AG) dioxinnal (rákkeltő) súlyosan szennyezett guargumi adalékanyagot hozott forgalomba, melyből hozzánk is jutott. A HuMuSz 2006-ban frissített "Nyisd ki szemed - csukd be szád" c. kiadványából kimásoltuk azt a több mint száz élelmiszert (és gyártóját), amelyikben valamilyen formában ott van az E 412-es adalék. A Fantától a joghurtokon át a megannyi jégkrémig...
A lista nyilván nem teljes, ezért arra kérünk minden olvasót, hogy a KukaBúvár.hu-n található lista alján a hozzászólásoknál írja le, ha egyéb guargumit tartalmazó élelmiszerre bukkan! Köszönjük!
A kiadvány megjelenése óta természetesen történhettek változások: lehetnek benne olyan termékek, melyeket ma már nem forgalmaznak, vagy csak az ország meghatározott részében forgalmaznak. A termék átnevezése, újracsomagolása, a receptúra "javítása" is mindennapos dolog.
Reméljük, a listában szereplő, és más egyéb, E412-t tartalmazó termékekről is mihamarabb bebizonyosodik, hogy nem a kérdéses, szennyezett guar gumi tételek felhasználásával készültek.
Az élelmiszerbiztonsági hatóság www.oevi.hu című honlapján komoly összeállítás jelent meg a Guargumi adalékanyag dioxin illetve pentaklórfenoil tartalmával kapcsolatos történésekről. A honlapon (kötelező bejelentkezés alapján) közli azon magyar cégek listáját is, melyek az említett svájci cégektől származó guargumit forgalmaztak vagy használtak fel. Várhatóan kb. 200 ezer cég érintett, abból eddig huszonketten jelentkeztek...
Az élelmiszerláncok és kisebb boltok is folyamatosan ellenőrzik beszállítóikat, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy nem kerültek dioxintartalmú élelmiszerek az áruházak polcaira. A Tesco Global Zrt ellenõrzéseinek eredményét szervezetünkhöz is eljuttatta.
A Koch's Torma Kft szitnén eljuttattahozzánk nyilatkozatát, melyben kijelenti, hogy "A Kft dioxinnal szennyezett guargumi adalékot sem korábban, sem jelenleg nem használ fel termékei előállítása során." A teljes helyreigazítási kérelem itt olvasható.
Az Unilever közleményben tájékoztatta szervezetünket termékeik biztonságáról.
Levesporok (sűrítőanyag)
*
„Maggi" Paradicsomleves cérnametélttel (forg: Nestlé Hungária Kft.)
*
„Maggi" Tavaszi hagymaleves zsemlekockával (forg.: Nestlé Hungária Kft.)
Majonéz, torma (stabilizátor, sűrítőanyag)
*
Asztali torma (Koch's torma Hungary Kft., Kiskunfélegyháza)
*
„COOP" Majonéz (forg: CO-OP Hungary Zrt., Budapest)
*
„COOP" Torma, ecetes (forg: CO-OP Hungary Zrt., Budapest)
*
Majonézes torma, pikáns (Koch's torma Hungary Kft., Kiskunfélegyháza)
*
„UNIVER" Fokhagymás majonéz" (Univer, Kecskemét)
*
„UNIVER" Ketchup (Univer Product Zrt., Kecskemét)
*
„Update 1. - Norbi majonéz" (Univer Product Zrt., Kecskemét)
Húskészítmények (stabilizátor)
*
Borjú májas (Pick Szeged Zrt, Szeged)
*
„COOP" Baromfi virsli (tömlős) (Forg: CO-OP Hungary Zrt., Budapest)
*
„COOP" Májas (tömlős) (Forg: CO-OP Hungary Zrt., Budapest)
*
„COOP" Liba májas (tömlős) (Forg: CO-OP Hungary Zrt., Budapest)
*
Darálthús (konzerv) (Ringa Húsipari Rt. Kapuvár)
*
Darált sertéshús (konzerv) (Szegedi Paprika Zrt, Szeged)
*
„Gyulai" Májas (Gyulai Húskombinát Zrt., Gyula)
*
„Kaiser" Csirkemájas (Kaiser Food Kft, Abda.)
*
„Kaiser" Francia májas (tömlős) (Kaiser Food Kft, Abda.)
*
„Kaiser Májas" (Kaiser Food Kft., Abda)
*
„Sajtos griller" (vákumcsomagolt) (Pick Szeged Zrt., Szeged)
*
TESCO - Amerikai tonhal saláta (forg.: TESCO- Global Árúházak Zrt., Budaőrs)
*
TESCO - Baromfi párizsi" (Orosháza Finom Szárnyas Különlegességek Rt.)
*
TESCO „Király" májas (gazdaságos - tömlős) (forg: TESCO-Global Áruházak Zrt., Budaőrs)
*
TESCO - Libamájas (HUNGERIT Rt.)
*
TESCO - Párizsi (FALCOTRADE Húsipari Rt., Gyöngyös)
*
TESCO - Sertésvirsli (vákumcsomagolt) (forg: TESCO-Global Áruházak Rt., Budaőrs)
*
TESCO Vagdalthús konzerv (gazdaságos) (Szegedi Paprika Zrt, Szeged)
*
Párizsi, sajtos (Észak-hansági Húsfeldolgozó Kft., Jánosssomorja)
*
Sajtos tavaszi felvágott (Észak-hansági Húsfeldolgozó Kft., Jánosssomorja)
*
„VALDOR - Sajtos baromfi virsli" (HUNGERIT Rt.)
*
„VALDOR - Pasztőrözött, füstölt baromfi virsli" (HUNGERIT Rt.)
*
Kaviár „Ozean" (forg: Óceán Delikatesz Kft., Veszprém)
Kenyerek, kalácsok, pizzák (emulgeálószer)
*
Diétás búzakorpás kenyér (Palóctáj Kft. Salgótarján)
*
Finom fonott kalács (Palóctáj Kft. Salgótarján)
*
Rozskenyér (szeletelt) (Ceres Sütőipari Zrt., Győr)
*
Sokmagvas barna kenyér (Palóctáj Kft. Salgótarján)
*
„TESCO - Csíkos kalács" (Ceres Sütőipari Zrt, Győr)
*
TESCO - Fonott kalács (Ceres Sütőipari Zrt, Győr)
*
ARO Sonkás pizza (forg.: Maresi Foodbroker Kft., Budapest)
*
ARO Sonkás-gombás pizza (forg.: Maresi Foodbroker Kft., Budapest)
Tejes italok, vaj- és sajkrémek
*
„Bakony" körözött (gazdagon) (forg.: Veszprémtej Zrt., Veszprém)
*
„Bounty" Kókusz tej ital (Master Foods Hungary Bt., Budapest)
*
„COOP" Vajkrém, natúr (Friesland Hungary Zrt., Debreceni gyára)
*
„Milli" Vajkrém (natúr) (Friesland Hungary Zrt., Hajdúböszörményi Sajtüzem)
*
„MIZO" Vajkrém (póréhagymás) (SOLE-MIZO Zrt., Csornai tejüzeme)
*
„Parmalat" Tejszínes krémsajt (Fejértej Parmalat Rt., Székesfehérvár)
*
„SOLE PARTY natúr vajkrém" (Sole Hungária Rt.)
Gyümölcs- és ivójoghurtok, joghurtos édességek (stabilizátor)
*
„Danone" Obstgarten Kirsche tejszínes krémdesszert (Danone Kft. Budapest)
*
„Danone" Tejberizs - gyümölcsös (Danone Kft. Budapest)
*
„Danone - Hamm, Tejberizs meggydarabokkal" (Danone Kft., Budapest)
*
„Milli" Epres joghurt Plussz vitaminok 7 (Hajdútej Debreceni Tejüzem, Debrecen)
*
Őszibarackos ivójoghurt (Hajdútej Debreceni Tejüzem, Debrecen)
Túrórudik, túrókrémek (stabilizátor)
*
Aktívia krémtúró (vaníliás) (Danone Kft., Budapest)
*
„Bakony" Epres túrókrém (Veszprémtej Zrt., Veszprém)
*
„Bakony" túrókrém - málnás utóhőkezelt, habosított túrókrém (forg: Veszprémtej Zrt.)
*
COOP Krémtúró (vaníliás) (forg: CO-OP Hungary Zrt., Budapest)
*
„Danone - Hamm, Tejberizs meggydarabokkal" (Danone Kft., Budapest)
*
„Danone" Szuper Rudi Kakaós krémmel (Danone Kft. Budapest)
*
Fekete ribizlis túrókrém - habosított (Veszprémtej Rt., Veszprém)
*
„Milkland" Csokoládé ízű puding tejszínhabbal (forg: Si-Ker E.C. Siófok)
*
"Milli" Puding habttejszínnel, vaníliás, csokolásé ízű (poharas) (Friesland Hungary Zrt., Debreceni gyára)
*
"Milli" Túrókrém (mazsolával) (Friesland Hungary Zrt., Debreceni gyára)
*
"Milli" Vaníliás krémtúró (Friesland Hungary Zrt., Hajdúböszörményi Sajtüzem)
*
„MIZO" puding csokoládés, vaníliás - Update 1 (poharas) (SOLE-MIZO Zrt, Szeged)
*
„Müller - Milch Reis, csokoládé" (Molkerei Alois Müller Gmbh & Co.)
*
„SOLE" joghurt, sárgabarack darabokkal (SOLE-MIZO Zrt, Szeged)
*
Túró 'Csoki' Natúr (30 gr) - Reál borítóval (Sole Hungária Rt. Szeged)
Üdítőitalok
*
„Cappy" Ice Furit (többféle ízű) (Coca Cola Beverages Magyarország Zrt, Dunaharaszti)
*
Fanta narancs (Coca Cola Beverages Magyarország Zrt, Dunaharaszti)
*
„Olympos" mandarin ital (rostos) (Maspex Olympos Kft., Nyárlőrinc)
Jégkrémek (stabilizátor)
Algida termékek (Unilever Magyarország Zrt., Veszprémi Jégkrémgyára)
*
Algida KIDS, málna-vanília
*
Canasta - eper-vanília
*
Carte d'or - csokoládé
*
Carte Dor Light - madártej
*
Cornetto - csokoládé
*
Cornetto joghurt - citrom
*
Magnum Classic
*
Magnum málna
*
Magnum meggy
*
Max csokoládé
*
Romero (gesztenye- vanília- jégkrémtekercs
*
Solero Exotic Fruits
*
Vienetta citrom
*
Vienette csokoládé
*
Vienetta vanília jégkrémtorta
Schöller termékek (NESTLE Ice Cream Hungaria Zrt., Törökbálint)
*
Bagaméri (csokoládé - sztracsatella - puncs)
*
Caramello
*
La Cremeria ( Sötét és világos kakaós-mogyorós tejes jégkrém, tetején csokoládés öntettel (14%) és aprított mogyoróval
*
Macao, mandel
*
Macao, apricose
*
Macao, vérnarancs
*
Nesquik, kakaós és vaníliás tejes jégkrém
*
Nestlé Smarties
Egyéb jégkrémek
*
Be Happy vanília tejes joghurt fruktózzal és édesítőszerrel Light (Baldauf és Társa Kft., Szada)
*
Bellissimo - áfonya gyümölcs jégkrém ( KIWI-CO Rt., Budapest)
*
Gelatiamo - joghurt tejes jégkrém probiotikus joghurtból (Ragonese Kft. Budapest)
*
Gelatiamo - vanília-tejszín ízű jégkrém (Ragonese Kft. Budapest)
*
Ginissimo - tejszín tejjégkrém mézes diódarabkákkal és dióízű sárgabarack öntettel ( Baldauf és Társa Kft., Szada)
*
TESCO gazdaságos - kakaós-puncs ízű tejes jégkrém ( KIWI-CO Rt., Budapest)
*
TESCO Prémium Summer Night - Vanília ízesítésű 2,24% (V/V.) alkoholtartalmú, tejes gyümölcsjégkrém mazsolával, naranccsal ( KIWI-CO Rt. Budapest)
2007. augusztus 9., csütörtök
Az NBH biztosan ott lesz a Magyar Gárdában (hírszerző)
A Fidesz-közeli média hangot váltott a Jobbikkal szemben
Seres László
2007-08-09
A Hírszerző információi szerint a nemzetbiztonsági szervek minden törvényes eszközzel figyelik a frissen szerveződő szélsőjobboldali gárdákat, ősszel pedig a tavalyinál szervezettebb formában igyekeznek elejét venni a rendbontásoknak. A szolgálatok azt tartanák valóban veszélyesnek, ha fegyveres testületek tagjai, rendőrök és katonák is integrálódnának az új alakulatokba. Az események kulcsszereplője a Jobbik lehet.
"Rajtuk tartjuk a szemünket, de egyelőre csak a formális bejegyzés körülményeit, az alapszabályukat vizsgálhatjuk" – mondta egy magas rangú nemzetbiztonsági forrásunk azon kérdésünkre, mit tudnak kezdeni a szolgálatok az egyre-másra alakuló szélsőjobbos gárdákkal. Mint megtudtuk, pontosan ismerik a szervezők körét, de arról egyelőre kevés információjuk van, hogy ősszel milyen irányba kívánnak mozdulni ezek az alakulatok.
Mint arról korábban beszámoltunk, Vona Gábor, aki a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Magyar Gárda elnöke is egyben, kifejtette: a Magyar Gárda a "nemzeti önvédelmi keretek" megteremtését célul kitűző "hagyományőrző és kulturális" egyesület, melynek egyebek közt feladata "a magyar fiatalság lelki, szellemi, fizikai felkészítése egy olyan eshetőségre, amikor rendkívüli helyzetben szükség van az emberek mozgósítására".
A szálak összeérhetnek
"Azt nehezen kifogásolhatjuk, ha valóban az lesz a szerepük, amiről vezetőjük nyilatkozott is, hogy tudniillik egy őszi demonstráción a rendőrség és a tüntetők közé állva segítenek biztosítani a rendezvény nyugalmát. Tavaly ősz óta tudjuk, hogy készülnek egy ilyen szervezet létrehozására, és az augusztus 25-i avatási ceremónia után természetesen fokozottan kutatjuk a szálakat, mi lehet még a szerveződés hátterében" – mondta neve elhallgatását kérő forrásunk.
A nemzetbiztonsági szolgálatok minden törvény adta megfigyelési eszközzel, így beépüléssel ("humán erőforrás alkalmazásával") vagy lehallgatással is készek megfigyelni a gárdákat, ha azok alkotmányellenes tevékenységre utaló jeleket mutatnak – de egyelőre nem mutatnak. "Külön-külön szálakon zajlanak a különböző szervezési munkák, de biztosak vagyunk abban, hogy a szálak előbb-utóbb összeérnek" – vélte nemzetbiztonsági forrásunk.
Informátorunk arra hívta fel a figyelmet, hogy bár potenciálisan a Jobbik által kezdeményezett Magyar Gárdát látják komolyabb kihívásnak, a Papp Lajos szívsebész nevével fémjelzett Kárpát-Haza Nemzetőrség azon deklarációját kifejezetten aggasztónak tartják, hogy várják soraikba a fegyveres erők tagjait. "Ha a rendőrök, katonák beviszik a szervezetbe a szaktudásukat, az veszélyes is lehet, hiszen tavaly ősszel ugye több volt rendőr is résztvett a zavargásokban."
Több jel is arra utal, hogy a szolgálatok aggodalma megalapozott, és - más, valamelyest szervezett erő híján - a Jobbik lehet az a párt, amely ősztől segíthet integrálni az egyelőre szétesett állapotot mutató szélsőjobboldalt – ezt a szerepet a párt egyébként ambicionálja is.
E párt nevéhez fűzödik a fekete egyenruhás - árpádsávos Magyar Gárda életre hívásán túl a tavalyi kormányellenes demonstrációk egy részének szervezése, az idei melegek elleni fellépés kezdeményezése, illetve számos romaellenes nyilatkozat ("cigánybűnözés") hangoztatása.
Jobbik-akciók Ságvári ellen
Április után most ismét megrongálták és lefeszítették a falról a kommunista Ságvári Endre napokkal korábban elhelyezett újabb emléktábláját. Az elkövetők, akik szét is törték a lefeszített márványlapot, a párt két vezetője által korábban létrehozott "Jobbik Zorró" festékszóró-kommandó példájára "Sobri Jobbik" néven léptek színre, ahogy erről az akcióval nyíltan közösséget vállaló ismert náci honlap beszámolt.
"Már 2006 májusában, amikor vörös festékkel festettük le az emléktáblát, közöltük: ha csak a festéket távolítanák el, készek vagyunk egy pöröllyel szilánkokra aprítani is. Ígéretünket beváltottuk, darabokra törtük az emléktáblát" – írták a kuruc.info szerint az ismeretlen elkövetők.
Nagy Ervin, a Jobbik Magyarországért Mozgalom országos választmányának korábbi elnöke már 2005-ben, a Szép Ilona vendéglő melletti Ságvári-emléktábla előtt helyszíni sajtótájékoztatón követelte az emléktábla eltávolítását. Egy évre rá ő és Balczó Zoltán, a párt alelnöke már egy fekete műanyaggal le is takarták az ominózus emléktáblát.
Segítheti a Jobbik jobboldalon belüli növekvő elfogadottságát, hogy a Fidesz-közeli média már nem hallgatja el, sőt, kifejezetten pozitív hangnemben tárgyalja, publicisztikákban védi pl. a Magyar Gárda létrehozásának ötletét. A Magyar Demokrata főszerkesztője pedig, akinek a lapja évekig bojkottálta a radikális jobboldali pártról szóló beszámolókat, személyes blogján már kvázi beavatottként ír arról, hogy a szervezet létrehozásában "minden szándékos, minden tudatos."
(Forrás: Hírszerző, MTI)
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
7:03
0
megjegyzés
Címkék: hírszerző, Jobbik, Magyar Gárda
2007. augusztus 8., szerda
Gyurcsány volt üzlettársa az egyik legismertebb szcientológus
Index
| 2007. 08. 08., 15:11
Listába szedte a száz legbefolyásosabb szcientológust a Heti válasz, a lap csütörtökön megjelenő számának elgérdekesebb megállapítása, hogy Gyurcsány Ferenc minisztrerelnök cége, az Altus Rt. résztulajdonosa volt egy olyan társaságnak, amelynek két másik tulajdonosa a szcientológiai egyház meghatározó tagja.
Bár a Nemzetbiztonsági Hivatal évről évre komolyabb figyelmeztetéseket ad a szcientológia magyarországi térnyerésével kapcsolatban, a kormány nem siet a szervezet tevékenységét korlátozó, vagy legalább kordában tartó intézkedésekkel. "Totalitárius berendezkedés", "anyagi kizsákmányolás", "gazdasági pozícióépítés", "bekerülés a politikai döntéshozó testületekbe", "a gazdasági és a politikai hatalom megszerzése" - idézi a szcientológiai egyházzal kapcsolatos nemzetbiztonsági hivatali megállapításokat a Heti válasz csütörtökön utcára kerülő száma.
A lap közzétesz egy százas listát, amelyen - a hetilap szerint - a legbefolyásosabb szcientológus van rajta. Szőnyi Szilárd írásában felhívja a figyelmet arra, hogy a listán szereplő személyek a közvélemény számára ugyan kevéssé ismertek, ám így is jelentős befolyásuk van a magyar gazdaságra.
A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a szcientológiai egyház egyes képviselői nem is annyira mellékszereplői a hazai pénzügyeknek. Példaként említik Gartner Pétert, a Brüsszel Center uniós pályázati tanácsadó cég vezetőjét, aki Veres János pénzügyminiszter oldalán lépett fel egy konferencián, cégének megbízói között pedig olyan állami szervezetek vannak, mint a Miniszterelnöki Hivatal, a Külügyminisztérium, illetve dolgozott a már átalakult Nemzeti Fejlesztési Hivatalnak is.
Utalnak Tóth Imrére, a szcientológus vállalkozások szövetségének képviselőjére is, aki pedig októberben fog előadást tartani az Adó-Expó-n az Alternatív adózási rendszer az emberi tényezők figyelembevételével címmel.
A hetilap százas listáján szerepel Piroska Gyula, egykori pécsi KISZ-vezető neve is. Ő azért lehet érdekes, mert feleségével együtt övék az egyik legismertebb szcientológus cég. A vállalkozásban 1994-98 között résztulajdonos volt a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által tulajdonolt Altus Rt. A lap szerint Piroska ezekben az években ismerkedett meg a szcientológiával.
A százas listán igazi csemegéket is találni: Zák György, padlóburkolatokat forgalmazó vállalkozása például partnerei között tudhatja a szcientológiai egyházat éppúgy, mint a váci katolikus püspöki hivatalt.
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
8:16
0
megjegyzés
Címkék: Gyurcsány, Heti Válasz, szcientológia
2007. április 24., kedd
Elloptak három bronzszobrot a Gellért-hegyről

(index.hu)
| 2007. 04. 27., 14:22 |
Három életnagyságú bronzszobrot loptak el péntekre virradóra Budapesten, a Gellért-hegyen, a kár mintegy 30 millió forintra tehető - közölte Zsigmond Attila, a Budapest Galéria igazgatója az MTI-vel.
Wagner Nándor Filozófiai kert című szoboregyütteséből három életnagyságú bronzfigurát tulajdonítottak el, Gandhi, Szent Ferenc és Dharma alakját. A rendőrségen feljelentést tettek az ügyben - mondta el a galériaigazgató.
A Filozófiai kert című szoborcsoportot tavaly októberben már megrongálták, akkor az elkövetők a szobrok körül álló, nagyméretű bronz ívdarabokból ötöt elvittek, és fűrésszel bevágást ejtettek a bronzszobrokon, hogy azok gyorsan letörhetők és elszállíthatók legyenek. A tettesek el akarták szállítani a szobrokat, de egy szemtanú megzavarta őket. A Gellért-hegyi víztározó feletti részen a Wagner Nándor nyolc bronzszobrából álló csoport életnagyságban állított emléket az egész emberiség történetét meghatározó vallásalapítóknak. A vallásalapítókat úgy ábrázolja, amint egymással harmóniában, egyetlen pont, a szoborcsoport geometriai középpontja felé tekintenek. A szoborcsoport a vallások, a kultúrák összebékülésének szimbóluma.
Savval öntötték le a Károlyi-szobrot
Zsigmond Attila reméli, hogy megtalálják a szobrokat. Mint mondta, a figurák gipszmintái, amelyekről újra lehetne önteni a szobrokat, megvannak, de Japánban találhatók. Wagner Nándor ugyanis élete utolsó éveit japán feleségével a szigetországban töltötte. A szoborcsoport az özvegy ajándéka volt.
A Budapest Galéria igazgatója arról is beszámolt, hogy péntekre virradóra a parlamentnél lévő Károlyi Mihály-szobrot savval öntötték le. A Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese az MTI-nek elmondta: a Gellért-hegyről eltulajdonított szobrok ügyében az I. kerületi rendőrkapitányság lopás bűntettének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást.
Ledöntöttek egy szobrot a Germanus Gyula parkban
Ledöntöttek egy szobrot a Germanus Gyula parkban - közölte Balaton Balázs, a főváros II. kerületének médiareferense. A közlemény szerint csütörtök hajnalban döntötték ki a mintegy féltonnás bronzszobrot, de az elkövetők valószínűleg nem vandálok, hanem fémgyűjtők voltak.
Balaton arról is tájékoztatott, hogy az alkotást, Tar István Fekvő nő című szobrát a Budapest Galéria gondozza, de pénzszűke miatt egyenlőre csak elszállítani tudták, helyrehozatalára ebben az évben már nincs remény. A II. kerületi rendőrség ismeretlen tettes ellen nyomoz az ügyben.
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
13:18
0
megjegyzés
Címkék: Budapest, Dharma, Gandhi, Gellért-hegy, lopás, Magyarország, Szent Ferenc
2007. március 21., szerda
Orbán bécsi lapok torzító médiaprizmájában (hvg)
Egy cikk, amin meglepődtünk. Egyrészt HVG, másrészt Papp László Tamás, az ember már senkiben sem bízhat :-D
Papp László Tamás
277 hozzászólás
2007. március 21. 11:24 | Utolsó módosítás:2007. március 21. 14:28
A legtöbb demokratikus országban már csak úgy szokott lenni, hogy a nemzetközi témákkal foglalkozó hírmagyarázat rendszerint kiegyensúlyozottabb, objektívebb, mint a belpolitikai. De az osztrák nyomtatott sajtó főáramából tallózgatva hamar be kell látnunk: a fenti szabály alól bizony jócskán léteznek kivételek. A Die Presse és a Der Standard elemzéseiben méltányos higgadtságnak nyoma sincs, olyan illat csap orrunkba, mintha a hideg polgárháború egyik szekértáborának konyhájába tévedtünk volna.
Vegyük sorra a két újság állításait. „Orbán Viktor veszélyes játékot űz, ha politikai jelszavakkal tüzeli fel az erőszakra kész fiatalokat” – írja a Die Presse, leszögezvén, hogy „két komponensből álltak össze a csütörtöki zavargások. Egyfelől a magyar (zömmel fővárosi) fiatalság radikális, erőszakra kész szegmenséből, másfelől a konzervatív ellenzék vezéréből, aki politikai jelszavakat szállít az ifjú jobboldali radikálisok pusztító akcióihoz.” Mintha csak a Népszava publicisztikai rovatát olvasnánk. Természetesen aligha letagadható: a Fidesz-elnöknek morális felelőssége van a helyzet eszkalálódásában. Nem vitás, hogy Orbánnak a szélsőjobb irányába tett gesztusai – legutóbb pl. az Árpád-sávos zászlót rehabilitáló nyilatkozata –nemigen illenek ama képbe, melyet az extrémitások felé zárt, közép felé gravitáló államférfiról alkotnánk. Az is valószínű, hogy bizonyos „direkt akciói” (a kormányfő országházi felszólalásainak bojkottja, a permanens utcai jelenlét, a hírhedt kordondöntés) a tradicionális parlamentarizmus híveinél jogosan csapják ki a biztosítékot.
Csakhogy egyvalamit nem feledhetünk: legyenek bármennyire megkérdőjelezhetőek döntései, a legnagyobb ellenzéki párt vezetője nyíltan soha nem buzdított erőszakra. A duplafenekű, sejtelmes utalások, a kettős beszéd igencsak jellemző Orbánra, de a kendőzetlen agresszió nem. Hogy a „kormány elkergethető”, azt sokféleképp lehet értelmezni, pl. úgy is, hogy jogállami eszköztárral kíséreljük meg elmozdítani. Azt, hogy egy oppozícióban lévő politikus folyamatosan próbálja megfúrni-kibuktatni a hatalmon lévőket, talán ne rójuk fel neki. Önmagában abból, hogy a Fidesz elnöke leváltaná a kormányt, nem következik, hogy erőszak árán tenné, vagy szándékegységben lenne az utcán tombolókkal. Különben is: az, hogy valamely politikus gesztust tesz egy militáns választói szegmens felé, nem egyenértékű azzal, hogy legitimálja – mi több, felerősíti – a rendszer kereteit feszegető, alkotmánysértő törekvéseiket is.
Különben pedig: nem szül jó vért, amikor az emberekre, mint a politikusok által irányított, önálló akarat nélküli, egyedül mozgásképtelen bábok seregeként tekintünk. A polemizáló sajtómunkások gyakori víziója az, hogy X. politikus ezt mondta, ergo a tömeg ekképp cselekedett. Miért nem lehet elfogadni, hogy a polgárok egyéni felelősséggel, szabad akarattal bíró individuumok közösségeként léteznek? Akiknek maguknak kell elszámolniuk saját tetteikről? Hogy minden társadalomban van pár százaléknyi csőcselék, amelynek nem kell semmilyen biztatás ahhoz, hogy romboljon? Megteszik anélkül is, szimplán azért, mert frusztráltak, beteges komplexusok által gyötörtek.
Ugyanilyen vitatható a lap azon feltevése, miszerint „1989 óta a baloldali-liberális magyar kormányok súlyos hibákat vétettek. Ám az ország gazdasági és költségvetési nyomorúságáért az 1998-2002 között regnáló Orbán-kormány is ugyanakkora felelősséget visel.” Hogy valamekkora felelőssége a jobboldal zászlóshajójának is van, az kétségtelen. De hogy milligrammra ugyanannyi lenne, az – enyhén szólva – vitatható. Kétségtelen, a végrehajtó hatalom birtokában a Fidesz is elodázta a rendszerváltás óta időszerű reformokat. Ahogy tény, hogy kisebb büdzsécsínyekbe, osztogatásokba, kreatív trükközésbe ők is belementek. De mégsem Viktor, hanem Megyó volt az, aki megvalósította irreális kampányígéreteit. S a közbérek másfélszeresére emelésével, a 13. havi nyugdíj bevezetésével hazavágta a költségvetést. Minden idők legpopulistább kormányának a Medgyessy kabinet bizonyult. Mert nem csak fedezetlenül ígérgetett, de véghezvinni is megpróbálta. Szóval csak azért, mert nem szimpatikus a jobboldal, nem kéne el nem követett bűnöket is a nyakába varrni. Az más kérdés, hogy a demagóg ellenzéki fellépés persze nehezíti a keserű pirula beadását. De ezért már meg ne sajnáljuk azokat, akik négy évnyi dilettáns kormányzással ide jutatták az országot.
„Mindaddig, amíg Orbán lebegteti viszonyát a politikai paletta jobbszéléhez és annak jelképeihez, nem fog megnyugodni Magyarország” - jegyzi meg végszóra a Der Standard. A dolog így, formailag még akár igaz is lehetne. Csakhogy tartalmilag nem az, üzenetét tekintve pedig egyoldalú. Hogyan lehetne tisztázni ugyanis uniókonform módon a radikáljobbhoz fűződő orbáni viszonyt? Nyilván úgy, ha egyértelműen leszögezi: szakítok veletek, nincs közöm hozzátok. Erkölcsileg mindez vitán felül helyes volna. De őszintén: az itteni közeg, a hazai miliő talán erre ösztönzi a Fidesz első emberét? Vajon az MSZP kivetette-e magából a spiclijelentéseket olvasgató funkcikat, a III. csoportfőnökség besúgóit? Akik ráadásul nemcsak vizionáltak antidemokratikus hatalomról, de effektív szolgáltak egy létező diktatúrát? Ha viszont az MSZP nem képes rá, - nem volt - akkor a másiktól hogyan várhatja el, hogy szigorú etikai határvonalat rajzoljon?
Most, amikor immár második ciklus óta szoclib koalíció van hatalmon, osztrák szomszédaink barokkos túlzásának tűnik, hogy a nyugtalanságért egyes egyedül a hatalom sáncain kívül lévőket tegyék felelőssé.
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
3:49
0
megjegyzés
Címkék: hírszerző, média, Orbán, osztrák, Papp László Tamás
2004. szeptember 2., csütörtök
Gyurcsányt berendelte Csányi
TGM
Egy lépés előre
Népszabadság • Tamás Gáspár Miklós • 2004. október 2.
Gyurcsány Ferenc a Magyar Köztársaság új miniszterelnöke. Gratulálunk.
Gyurcsány Ferenc - akár szocialista elődei, Horn Gyula és Medgyessy Péter - a régi rendszerből maradt ránk. A régi rendszerben megszerzett pozíciója és kapcsolatai folytán lett gazdag ember, s ez sokunkban kellemetlen, kínos, feszengő érzéseket kelt. De ez csak az új miniszterelnök biográfiája. Tudomásul kell vennünk - bár nem szívesen teszszük -, hogy köztünk és a bukott parancsuralmi rendszer között nincs és nem is lesz cezúra. Akkor is, ha a ma élő nemzedékek kihalnak, némelyek majd utódai lesznek Ezeknek és némelyek utódai lesznek Azoknak. A szocialista pártban és a jobboldalon is vannak Ezek és Azok. (Az SZDSZ-ben, a magyar liberális pártban - szemben minden ellenkező híreszteléssel - még mindig csak Ezek vannak, Azok szinte egyáltalán nem.) Így élünk. Tizennégy esztendővel ezelőtt azt hittem, az Azok és az Amazok története végleg befejeződött. Tévedtem ebben is, mint annyi másban.
Szóval: gratulálunk.
Az új miniszterelnök abban, amit az előbb elmondtam róla, megegyezik sokakkal. Az új uralkodó osztály, az új nagypolgárság többségével.
Az új miniszterelnök megértette, hogy az 1989 óta uralomra jutott - s évtizeddel korábban megkezdődött - neoliberális/neokonzervatív korszaknak vége. Ezt ugyan vetélytársa, a jobboldali ellenzék vezére is érti, csak őt nyűgözi (szövetségesei miatt) a konzervatív hagyomány, amelytől számos tekintetben nem szakadhat el.
De ami fontosabb: miben különbözik másoktól?
Először is - és ez a legfontosabb - Gyurcsány az új Magyarországon az új korszellem megtestesítője.
Ennyiben fontosabb ideológusként és a balközép (amelyhez nem tartozom) ihletőjeként, mint vezetőként. Az új miniszterelnök megértette, hogy az 1989 óta uralomra jutott - s évtizeddel korábban megkezdődött - neoliberális/neokonzervatív korszaknak vége. Ezt ugyan vetélytársa, a jobboldali ellenzék vezére is érti, csak őt nyűgözi (szövetségesei miatt) a konzervatív hagyomány, amelytől számos tekintetben nem szakadhat el. A szocialista miniszterelnök láthatólag tudja, hogy "a harmadik út" járhatatlannak és tévesnek bizonyult kitérője után más hangokat kíván hallani a rendszerhű (a tőkés rendszerhez hű), mérsékelt baloldal.
Gyurcsány megértette, hogy a kapitalizmust korlátozni kell, különben nem lehet megvédeni. Megértette, hogy az egyenlőtlenség mai magyarországi mértéke a rendszer és az ország stabilitását fenyegeti. Nem különösebben erkölcsös közvéleményünk se lehet a végtelenségig közömbös a fölháborító nyomorral szemben, amely milliókat sújt egy mégiscsak viszonylag jómódú országban.
Az új szocialista miniszterelnök belátta, hogy a minden tekintetben a tőkének és a tőkéseknek kedvező szabályrendszer a magyar népből csak mélységes undort vált ki.
Másodszor: az új miniszterelnök azt is megértette, hogy a cigánykérdés az ország - az egyenlőtlenség akut és virulens formáival összefüggő - legfontosabb kérdése, amely a gazdaságpolitikától a nemzeti identitásig, a szabadságjogok rendszerétől a világnézetek vetélkedéséig mindent befolyásol, s ha nincs megoldás, mindent maga alá temet. Gyurcsány cigányul - lovári dialektusban - mondott el két mondatot az Országházban. Evvel máris tett valami emlékezeteset. A szó is tett. Kormányának van két olyan tagja - Magyar Bálint és Göncz Kinga -, aki elkötelezettnek látszik a romák egyenjogúsága mellett.
Harmadszor: valamivel kevésbé világos, tudja-e Gyurcsány, hogy szocialista pártnak és szocialista kormánynak elsősorban, másodsorban és harmadsorban csak a munkásságra lehet, szabad és kell támaszkodnia, és ez - a szociáldemokrácia minden hányattatása után se - nem változik s nem változhat. Az új, meglehetősen furcsa kormánylistán (a szerda esti kiszivárogtatások alapján a kabinet főleg "no name" technokratákból és menedzserekből fog állni...) egyetlen államtitkár (a munkaügyi) jön a szakszervezetekből. Nincs, nem volt és nem lesz olyan szociáldemokrata párt és olyan szociáldemokrata kormány, amely nem él szimbiózisban a szakszervezetekkel. Az ilyen párt, az ilyen kormány növeli a tőke terheit és emeli a munkajövedelmeket.
Negyedszer: az új szocialista miniszterelnök láthatólag sejti, hogy nincs, nem volt és nem is lehetséges olyan szociáldemokrata intézkedési terv, amely ne váltaná ki a tőkésosztály és a polgári értelmiség dühödt ellenszenvét. A kormánypártinak számító szociálliberális, balközép sajtó - még a szocialista Népszava is - ellenségesen fogadta Gyurcsány javaslatát a nagytőke megsarcolására. A napi és heti sajtó liberális gazdasági szemleírói (a gazdasági kommentátorok döntő többsége tehát) demagógnak és populistának csúfolták a pénzintézetek társasági adójának nyolcszázalékos emelésére vonatkozó szocialista ötletet.
A társasági adót nem sikerült megemelni, Gyurcsány egyik legfontosabb gazdasági terve már beiktatása előtt megbukott. Jelképesen is meg kellett alázkodnia, amikor ő járult az OTP nagy hatalmú elnökének színe elé a takarékpénztár-bank székházában, nem pedig ő fogadta hivatalában a bankvezért. Az OTP elnöke egyébként hozta a globálkomprádor cápa formáját: megfenyegette a kormányt és a takarékpénztár ügyfeleit, hogy ha adóznia kell, inkább Szlovákiába viszi át a biznisz egy részét. A fenyegetés hatott. Pedig ez merő potomság. Bizonyos profithatár fölött minden egyes cég - nem csak a bankok - társasági adóját meg kellett volna emelni. Meg is kell, meg is fogják.
Ötödször: az új szocialista miniszterelnök láthatólag megértette, hogy a lényegi közjavak oszthatatlanok, nem piacosíthatók és nem privatizálhatók. Gyurcsány eddigi legnagyobb és legkonkrétabb eredménye: negatívum. Az egészségügyi reformot levették a napirendről - igen helyesen -, a felsőoktatási reformot fölpuhították. Ez még nem különbözik a jobboldali ellenzék vezérének, Orbán képviselőnek attól a kevéssé izgalmas gondolatától, amely szerint az országnak nem reformokra van szükségre, hanem nyugalomra és biztonságra. (A "reform" szó persze nálunk is, mint Németországban és Ausztriában, piaci reformot jelent.)
Ám a közjavak védelme nem a legkirívóbb és legabszurdabb privatizálások elhalasztását vagy enyhe korlátozását jelenti, hanem - a vasút és a posta, a vízművek, az elektromos művek, a még állami erőművek, a tankönyvkiadás és a legfontosabb kulturális és oktatási intézmények állami tulajdonban tartása, bővítése és fejlesztése mellett - bizonyos dolgok államosítását és bizonyos dolgok szétosztását a honpolgárok között. A víz, a levegő, a megmaradt zöldterületek (parkok, erdők) nem foghatók be a profittermelésbe. A digitális információnak ingyenesen hozzáférhetővé kell válnia. A szerzői jogot korlátozni kell, és ki kell vonni a hatálya alól az élő szervezeteket (a módosított génektől a nemesített vetőmagig). A távolsági buszjáratokat állami ellenőrzés alá kell vonni. Meg kell akadályozni a vasúti szárnyvonalak és a helyi jegypénztárak fölszámolását. Vissza kell állítani a falusi postahivatalokat. Más szóval: útját kell végre állni a rombolásnak. Ez a balközép kormány minimális, defenzív föladata. Ez a megváltozott korszellem következménye. Evégett növelni kell az állam bevételeit, méghozzá nem személyi jövedelemadóból és nem az általános forgalmi adóból, hanem társasági adóból, kamatadóból bizonyos magas limit fölött, az osztalékadóból, az örökösödési adóból. Ha sarc, legyen sarc. Ha harc, legyen harc.
Hatodszor: az új miniszterelnök ellenfelei azt mondják, Gyurcsánynak jó sajtója van (evvel megteremtik az ellenfél hívei szervilizmusának vélelmét), de Gyurcsány Ferencnek pocsék sajtója van. A balközépen is. Azt mondják, hogy csak beszél. Ez a magyarországi médiabugyor egyik sajátosságából is származik: pesti újságírók nem hiszik el, hogy baloldal egyáltalán LÉTEZHET.
Csak beszél - mondják, hiszen a tett, a valóság, a tény: a tőke. Félreértés ne essék: Gyurcsány polgári politikus, nem megszüntetni, hanem a bukástól védeni akarja a liberális kapitalizmust, amelyet a tőkés nagypolgárság mohóságában és elvakultságában a sírjába vinne, mint holmi új Marie Antoinette.
Hetedszer: lehetséges, sőt - ha tekintetbe vesszük, hogy ki mindenkinek az érdekeit és érzékenységét sérti - valószínű, hogy Gyurcsány elbukik. Vagy elsöprik az ellenfelei, vagy lemond arról, amit meghökkentő és roppantul szórakoztató belépőjekor kimondott.
Ritka figura: kockáztat az eszméiért olyasvalaki, akiről ezt a fene se föltételezte volna. Kalandor, mondják. Lehet.
A pangás és a gyűrött másnaposság évei után ránk fér a kaland.
Csalódni már nincs miben.
Bejegyezte:
kopipészt
dátum:
14:54
0
megjegyzés
Címkék: Csányi Sándor, Gyurcsány, OTP